Adjunk banánhéjat a szobanövényeknek!
A banán finom, laktató és egészséges, a héja azonban a legtöbb háztartásban a szemétben végzi. Pedig igazi csodaszer, amitől ismét kivirulnak és új életre kelnek a növényeink. Mutatunk néhány trükköt a felhasználására.
A banánhéj káliumban gazdag szerves trágya, amely megfelelően előkészítve kiegészítő tápanyag lehet a növényeknek. Emellett jelentős a magnézium- és kálciumtartalma, és kisebb mennyiségben nitrogén és kén is található benne.
Annak érdekében, hogy minél gyorsabban le tudjon bomlani a talajban, késsel vagy más aprítóval kis darabokra kell vágni. Legkönnyebb ezt a friss darabokkal megtenni, mert száraz állapotban nagyon rostossá válik.
Miután felvágtuk a héjat 1,5-2 centiméteres darabokra, hozzáadhatjuk a szobanövényeink földjéhez. Ahogy bomlásnak indul, fokozatosan juttatja a talajba a tápanyagokat és a vitaminokat.
Ha nem szeretnénk a földbe keverni, egyszerűen fektessük a növények tövére, majd locsoljuk meg. Így a tápanyagok, mint a kálium és a foszfor szép lassan leszivárognak a talajba, egészen a növény gyökeréhez, segítve azt a növekedésben és a virágzásban.
A nagylevelű növények levelét időről időre nem árt megtisztítani a portól, különösen a téli fűtésszezonban. Ehhez egyszerűen dörzsöljük át a leveleket a héj belső felületével. Szép fényt kölcsönöz nekik és egy darabig megóvja őket az újabb porlerakódástól.
Ha azt látjuk, hogy a növényeink levelei elkezdenek kifakulni, sárgulni, az a tápanyaghiányt jelezheti. Ha épp nincs kéznél semmiféle tápoldat, készítsünk belőle növényteát. Tegyünk két-három érett banánhéjat egy vízzel teli befőttes üvegbe egy-két napra, majd szedjük ki, hígítsuk fel 1:5 arányban vízzel és öntözzük meg vele a szobanövényeinket.
A levéltetvek gyors szaporodásuk miatt már egy hét alatt is komoly károkat okozhatnak a növényeinkben, éppen ezért fontos védekezni ellenük, például banánhéjjal. Az áldozattá vált szobanövény gyökerei köré dugjunk néhány apróra vágott banánhéjat 3-5 centiméter mélyen a földbe, és a kis élősködők hamarosan eltűnnek
Az etilénnek köszönhetően a komposztálásban is kiváló. A héjat aprítva keverjük a meglévő kupac felső rétegébe, ahol a bomlás során a szerves hulladékból a növények számára nélkülözhetetlen tápanyag, humusz képződik.
Ha nincs komposztálónk, akkor sem kell kidobni, készíthetünk belőle „banánecetet”. Ehhez a héját 4-6 hétig kell a vízben áztatnunk, amellyel már csak meg kell öntöznünk a savas talajokat kedvelő növényeinket: ilyen a paradicsom, burgonya, retek, petrezselyem, paprika és az áfonya. De a rózsák és a hortenziák is meghálálják ezt a fajta gondoskodást.
( Fanny )