Tudod, miért szerepelhet az egészséges ételek listáján a tökhéj?
A sült sütőtök illata, látványa és finom íze az őszi hangulathoz kapcsolódik, nem véletlenül imádjuk ezekben a hónapokban ezt az élelmiszert, ami ráadásul a szervezetre is jótékonyan hat: érzékszerveinken keresztül javítja a közérzetet, és olyan értékes anyagokat rejt, melyek támogatják a testi egészséget.
A tök héja, akárcsak a húsa és magja, ásványi- és tápanyagokban gazdag, továbbá olyan értékes vitaminokat tartalmaz, mint az A, C, B és E. Rosttartalma miatt segíti az emésztést, kiváló alapja a változatos étrendnek. A benne található magnézium, kálium, kalcium, cink, mangán, réz, foszfor, karotin, niacin, biotin és folsav pedig igazi szuperélelmiszerré teszi. Fontos aranyszabály azonban, hogy felhasználás előtt mindig alaposan tisztítsuk meg, és távolítsuk el a szennyeződéseket. A legjobb, ha ellenőrzött és vegyszerektől mentes terméket vásárolunk.
A pézsmatököt, vagyis a legnépszerűbb sütőtököt általában a héjával együtt sütjük meg, amit szintén meg lehet enni. A tökhúsból kicsorgó sűrű édes lé a héjat is megízesíti, ami felpuhulva könnyen fogyasztható. Ha ódzkodunk tőle, kaparjuk ki belőle a tököt, és süssük ropogósra önmagában. A héj élelmi rostokat és antioxidánsokat is tartalmaz, töltött formában is megehetjük.
Nemcsak ízletesek, tápanyagban is bővelkednek a különféle tökfélék héjából készült levek. Teához alapos mosás után daraboljuk fel a héjat, majd adjuk forrásban lévő vízhez, és 15 percig főzzük. Leszűrve ízesíthetjük mézzel, gyömbérrel, egyéb fűszerekkel, vagy forralhatjuk eleve utóbbiakkal. Fahéjjal, szerecsendióval, szegfűszeggel kiegészítve valódi illatos energiaforrás.
Finom és tápláló italt készíthetünk a héjak húsos felének felhasználásával, ami nemcsak laktató, de az immunrendszerünket is felturbózza. Használjunk banánt, mézet, natúr joghurtot, narancsot, gyömbért, és akár a sütőtök megpárolt, megsült húsát is a smoothie-hoz.
A krémlevesbe a héjat is belefőzhetjük, a tökhússal együtt megsütött vagy megpárolt, majd összeturmixolt külső igazi energiabomba! Készíthetünk csak a héjból is levest, amihez hozzáadhatunk sárgarépát, burgonyát, hagymát, és alaplevet. Forrón fogyasztva szembeszállhatunk a megfázással, de megelőzésként is praktikus.
Nassolásként is falatozhatjuk a héjat, méghozzá csipsz formájában! Ehhez héjastul szeleteljük zöldséggyaluval vékonyra a választott tököt, majd szellősen helyezzük a darabokat a sütőpapírra, és némi olajjal, tetszés szerint fűszerekkel megbolondítva süssük ropogósra. Ha ezek nélkül pirítjuk, a házi finomság teljesen adalékmentes lesz, és hizlalni sem fog - írja a Fanny magazin.
Milyen tököt válasszunk?
A legnépszerűbb itthon elérhető fajták a pézsmatök, más néven kanadai sütőtök, a makktök, a kabocha, vagy japán sütőtök, a hokkaidó és delicata tök, illetve a hazánkban termesztett nagydobosi sütőtök. A jellegzetes alakú pézsmatök vékonyabb, sima héjjal rendelkezik, ugyanakkor nyersen kemény, ezért gyakran lehámozzák, de hosszan sütve megpuhul. A kabocha tök viszonylag vastag és kemény héja a sütés vagy főzés során felpuhul, de önmagában is érdemes megpárolni, és akár pürésítve, krémleveshez adva fogyasztani. A makktök sárgás-zöldes, barázdált, vastag és kemény héjú. Bár főzve és sütve fogyasztható, rágósabb, mint a többi. A hokkaidó vékony, élénk narancsszínű héjú. A tököt egészben süthetjük, és a ropogósra vagy puhára sült héjat is elfalatozhatjuk, akár pürésíthetjük. A delicata tök héja szintén vékony, könnyen puhára fő és sül, ezért a hússal együtt ehető.