kütyü

Ha ezekre nem figyelsz töltéskor, gyorsabban megy tönkre a telefonod

Létrehozva: 2025.02.02. 08:30

Ezekre mindenképpen oda kell figyelni.

Ha nem figyelünk oda töltési szokásainkra, akár idő előtt tönkretehetjük mobilkészülékünket. Az akkumulátor élettartamát ugyanis nagyban megrövidíti, ha nem ismerjük, és nem tartjuk be az alapvető szabályokat - írja a Fanny Magazin.

Nagyon nem mindegy, hogyan töltünk

Másképp működnek

A régi nikkel alapúakkal ellentétben a mai lítium-ion akkumulátorok nem igénylik a teljes lemerítést vagy a maximumra töltést. A készülék hatékony működése 20-80% között van, a részleges töltések, pl. 30-70% vagy 40-80% kevésbé terhelik az akkumulátort. Ám ha rendszeresen kikapcsolásig hagyjuk lemerülni, azzal megrövidíthetjük a működési élettartamot. 

Lekapcsolja magát

A korszerű mobilokat nem lehet túltölteni, a modern rendszerek megakadályozzák ezt azzal, hogy amikor elérik a 100%-ot, leáll a töltés. A maximális érték fenntartása mégis terhelést róhat az aksira, és az áramot is fogyasztja. Bár a modern töltésvezérlő rendszerek biztonságosak, a folyamatosan 100%-on lévő akkumulátor hosszabb távon gyorsabban elhasználódik. 

Lassabban megy 

Munka közben optimálisnak tűnhet a laptopról tölteni a telefont, ez viszont sokkal lassabb folyamat, mint ha a konnektorra tennénk. Ilyenkor a nem áramlik elegendő energia, ezért tart tovább a töltés, ami viszont nem tesz jót az akkumulátornak.

Kerüljük ezt a megoldást

Gyakori, hogy lefekvés idején tesszük fel a töltőre a telefont, ám ez nem szerencsés, mert ha elalszunk, akár egész éjszaka áram alatt maradhat a készülék, mindez pedig veszélyes. Ha túlmelegszenek az eszközök, akár ki is gyulladhatnak, extrém esetben fel is robbanhatnak. 

Adjunk időt neki 

Amikor töltjük a telefonunkat, hagyjuk pihenni a készüléket, azaz ne használjuk. Ilyenkor a mobil egy időben két ellentétes dolgot igyekszik végrehajtani, ami nem optimális. Ha ebben az időintervallumban hívnak minket, húzzuk ki a telefont és a töltőt is, és csak ezután vegyük fel a telefont.

Figyeljünk az állapotra

A telefon töltőportjában felhalmozódott por és szennyeződés, és a mechanikai sérülés is csökkentheti a töltés hatékonyságát, akár meg is akadályozhatja azt. A kábel törése, szakadása, az adapter hibás működése szintén gátolhatja a folyamatot, ezért figyeljünk eszközeink tisztítására és karbantartására.

Jobb az eredeti 

Minden telefontípusnak saját töltője van, ezzel a legkompatibilisebb az adott modell. A nem megfelelő, túl kevés vagy túl sok energiát továbbító kellék rossz hatással lehet az akkumulátor élettartamára. Ha tönkremegy az eredeti, vásároljunk ugyanolyat, még ha drágább is, mint egy utángyártott, tanúsítvánnyal sem rendelkező változat.

Számít a környezet

A túlmelegedés komoly problémát jelenthet, ezért nem mindegy, hol töltjük a mobilunkat. Például sose hagyjuk közvetlenül a napon, se olyan helyen, ahova odasüt a nap. Ha ha lehet, vegyük le a tokot is, mivel az fenntarthatja a meleg hőmérsékletet.

A háttérben dolgozik

Az elektromos készülékek akkor is áramot fogyasztanak, amikor éppen nincsenek használatban, ezt hívjuk fantomfogyasztásnak, amit több okból érdemes elkerülni: megóvhatjuk eszközeinket az esetleges károsodástól, meghosszabbíthatjuk az életüket és az energiafogyasztáson is spórolhatunk. A televíziók, játékkonzolok, házimozi-rendszerek, set-top boxok és hasonló készülékek készenléti állapotban is fogyasztanak áramot.

Tudatos hozzáállás

Az első és legfontosabb lépés, hogy azoknak az eszközöknek a vezetékét, amit éppen nem használunk, kihúzzuk a konnektorból. A legtöbb készülék ugyanis kikapcsolt állapotban is energiát használ. Ha nem szeretnénk folyton ezzel foglalkozni, szerezzünk be egy kapcsolóval ellátott elosztót, így egy mozdulattal áramtalaníthatjuk a hozzá csatlakoztatott berendezéseket.

Ott felejtett eszköz

Sokaknál bevett szokás, hogy nem húzzák ki a töltőt a konnektorból, egyszerűen csak újra és újra rádugják a telefont, amikor arra szükség van. Ez azonban önmagában is folyamatos feszültség alatt tartja a kiegészítőt. Amellett, hogy használódik az áram, a töltő felmelegedését is előidézheti, ami balesetveszélyes. Ugyanez vonatkozik más eszközök, például az elektromos fogkefe, borotva, fényképezőgép, laptop és az okosóra töltőjére is.

Váltsunk korszerűbbre

Nem minden berendezést lehet áramtalanítani, hiszen bizonyos gépek, mint a hűtőszekrény vagy a fagyasztó állandó energiaellátást igényelnek. A régebbi típusú háztartási eszközök szinte „eszik” az áramot, míg a modernek jóval gazdaságosabban működnek, főleg, ha eco üzemmód is található rajtuk. Hosszú távon jelentős megtakarítást érhetünk el, ha a régieket energiatakarékos modellekre cseréljük.

Okos megoldások

Növelheti a rezsiszámlánkat és veszélyes is, ha a reggeli rohanásban bedugva hagyunk egyes eszközöket. Ezeket WiFi és Bluetooth kapcsolatot igénylő okos konnektorral távolról is szabályozhatjuk. A megoldás lehetővé teszi, hogy az otthonunkon kívül is vezérelni tudjuk a berendezéseinket mobiltelefon, tablet vagy számítógép segítségével, így nem kell aggódnunk amiatt, mi maradt bedugva. Okos konnektorral ellenőrizhetjük is a lakásunkban lévő elektromos berendezések ki- és bekapcsolt állapotát.

Trükközés az idővel

Használhatunk időkapcsolóval ellátott konnektort is, amin igény szerint állíthatjuk be, hogy eszközeink milyen időpontokban kapcsoljanak automatikusan be és ki. Ezzel a trükkel nemcsak az energiafogyasztást optimalizálhatjuk, de még a mindennapjainkat is kényelmesebbé tehetjük. Ideális a világító eszközök, elektromos fűtőtestek, és elektronikai berendezések vezérlésére.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek