A test energetizálásának egyik módszere, amelyet minden kultúra alkalmaz, nemcsak a kínai vagy a japán hagyományos orvoslás, hanem a magyar is. A moxa kezelés során felmelegednek a meridiánpályák és az energia pontok.
A terápia célja az egyes meridiánokban lévő energiák kiegyensúlyozása és az emberi test öngyógyító folyamatainak beindítása. Nagyszerűen alkalmazható a hőhiány okozta betegségek kezelésére is. A moxa rejtelmeiről Daróczi Zoltán természetgyógyász mesél.
A moxa kezelés legalább olyan ősi, mint az ayurvéda vagy akupunktúra.
– Régen tüzesített pálcikákkal végezték, később gyógynövényt használtak hozzá. 1831-ben Magyarországon Feldman Antal írt erről tanulmányt, amelyet latin nyelvre is lefordítottak. Mai leggyakoribb alapanyaga a fekete üröm, melyhez különböző illatos gyógynövényeket is kevernek. Fontos azonban, hogy a kezelést mindig képzett szakember végezze, mert ellenkező esetben akár komolyabb következményei is lehetnek – kezdi Daróczi Zoltán természetgyógyász, a Magyar Integratív Medicina Szövetség alelnöke, a Természetes Gyógymódok Baráti Társaságának vezetője (TEBA), valamint a Mandala Életfa Kft. és az Élőfény Oktató Kft. ügyvezetője a Fanny magazinnak.
Általában a hideg, krónikus betegségek kezelésében alkalmazzák előszeretettel. Ezek főbb jellemzői energiahiány, alulműködések, alacsony vérnyomás, fázékonyság, hideglelés, gyenge erőnlét, tartós fájdalmak ugyanazon helyeken, feledékenység, álmatlanság, gyenge emésztés, haspuffadás, ödémásodás, csepegő vizelet.
A moxa kezelés lényege, hogy hatására az energiacsatornák kinyílnak, a gyógynövények hője és az infravörös fény segíti a belső öngyógyító erő áramlását és erősödését.
– Legfontosabb hatása az életerő kiegyenlítődése, feltöltésének elősegítése. Nagyon hatékony különböző megfázások és a hidegnek tulajdonítható betegségek kezelésében. Erősíti az emésztést, növeli az ellenálló képességet, stabilizálja a vérnyomást. Jó hatású az immunműködés harmonizálására és erősítésére is. A moxa jelentése: égő fű. Különböző gyógynövényeket összeszárítanak, ledarálnak, összepréselik és ebből általában kis rudat, pálcikát, hengereket készítenek. A gyógynövényes moxának van egy olyan hatása, hogy amikor izzik, a nem látható fény tartományában létrejön egy energianyaláb. Ez általában 30-40 cm-ig tud hatni. Ez azt jelenti, hogy egy testet alaposan át lehet kezelni, a mélyben futó csatornákat is beleértve. Az egyik legfontosabb rizikófaktora a mai kor emberének kibillent alvási szokásaiból adódik. Mint tudjuk, az éjfél előtti alvásnak rendkívül nagy jelentősége van, viszont manapság a legtöbben éjfélkor vagy még később fekszenek le. Emiatt a szervezetnek a belső órája megbillen, és bizonyos biokémiai folyamatok is felborulnak, az éltető energiák kimerülnek, és kialakulnak a különböző betegségek, elváltozások. A hagyományos kínai orvoslásban (TCM) a yin és a yang minősége kiegyensúlyozza egymást, de az egyensúlyhiány betegségekhez vezethet. A yin betegségek hosszan elhúzódó, krónikus betegségek kategóriája. Ennek kialakulását általában egy yangos betegség előzi meg, egy túlterhelés. Például egy krónikus ízületi gyulladást – ami yin – megelőzött egy túlerőltetés, túlmozgatás, ami yang. A yin szervek közé tartozik a szív, szívburok, lép, tüdő, vese, máj. Ezek az életerő raktárként is működnek, ha kimerülnek, nem tudnak a testi funkciók megtartására törekedni – avat be a szakértő.
A moxa melegítő, gyógyhatása feltölti a meridiánokat, amelyek energiát szállítanak az egész testben, tölti, harmonizálja a yin szerveket, feléleszti az elakadt energiaforrásokat. Tehát a yines betegség következtében például bemerevedik egy ízület, egy izomzat, és így a mozgás fájdalmassá válik. Ideiglenesen a moxával az ízületi blokkokat fel lehet oldani, ezzel a fájdalom határt ki lehet tolni, így a beteg be tudja mozgatni a bemerevedett ízületeket, izmokat, ezáltal az energiaáramlás el tud indulni, újra tud termelődni a CSI-t, vagyis életenergia, ami mozgás nélkül jóval nehezebb. Ezzel a megnövekedett mozgástartománnyal az öngerjesztő gyógyító folyamat be tud indulni. A nyugati szemlélet szerint, a beteg embert fektetik. Valójában, ha csak egy picit is, de mozgatni kell. A moxával a mai civilizációs betegségek nagy részét lehet kezelni, mint például fáradtság, enerváltság, kimerültség, hideg kéz és láb, alkalmazkodóképesség hiány, berögzült szokások, allergia, általános rossz közérzet, gyulladások, migrén, alvászavarok, ízületi betegségek.
A kezelés alatt kellemes melengető érzés tapasztalható, amely mintha mélyen behatolna a bőrbe. A módszer biztonságos, ha képzett szakember végzi az eljárást.
– A moxát meggyújtom és szépen lassan közelítek vele az energiacsatornák meghatározott pontjaihoz. Ha elakadás van – például a vastagbél csatornában -, akkor az úgynevezett vasalásos módszert alkalmazom. A Vab energiavonala a mutatóujjtól indul, felfelé halad a karokon, és ha például a könyöknél van sérülés, akkor ott kell a moxával vasalásos módszerrel segíteni, kezelni a csatornát. A madárcsipegetős módszert gyengébb, idősebb embereknél használom, ilyenkor a sérült felülethez apró mozdulatokkal közelítem és távolítom a moxát, mint ahogy a kismadár csipegeti az eleséget. Van, amikor körzök a sérült terület fölött. Ha az óra járásával megegyező irányban, akkor energiát aktiválok, ha ellentétes irányban teszem, akkor kivezetem azt az energiát, amire nincs szükség vagy amit lassítani kell. A kezelést lehet kombinálni testgyertyával vagy köpöllyel is – mondja Daróczi Zoltán természetgyógyász.