Viszlát, zavaró foltok!

Véraláfutások kezelése

Bors

Létrehozva: 2025.02.24. 08:30

A Yellowstone című sorozatban a szereplőket gyakran látjuk monoklikkal, verekedések nyomaival. Éppen ezért felmerül a kérdés, miként lehet ezeket mielőbb eltüntetni.

Sajnos nem túl szép látvány, ezért szeretnénk mielőbb megszabadulni tőle. Idővel magától is elmúlik, de ha nem szeretnénk két hétig takargatni a véraláfutásunkat, vagy túlságosan gyakran jelenik meg a testünkön, akkor érdemes bevetnünk néhány jól bevált módszert.

bőr, egészség, szépségápolás
Így lehet eltüntetni a véraláfutásokat! / Fotó: Linda Prebreza / Pexels (illusztráció)


Mi okozza a véraláfutást?

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy itt-ott véraláfutást fedeztünk fel magunkon.

– Elsősorban sérülés – tehát ütés, nyomás - hatására az épen maradt felhám alatt a hajszálerek megrepednek, a vér a környező szövetekből nem kifelé, hanem befelé szivárog. Ezt sötétvörös, majd kékesfekete, később esetleg zöldes-sárgás elszíneződés jelzi. A mechanikus sérülés utáni napokban a folt színe folyamatosan változik mindaddig, míg a vérömleny teljesen fel nem szívódik. A folyamat általában 10-14 napig tart, ezt követően áll vissza a bőr természetes színe. Minden életkorban – de különösen idősödve – meglehetősen gyakori jelenség. Spontán véraláfutás is kialakulhat, ennek oka lehet az öröklött érfal-gyengeség, a vérképzőszervi eltérés vagy az esetleges autoimmun betegség. Első lépésként a kivizsgálás belgyógyászaton történik, mint ahogy a kezelése is. Előrehaladott életkorban a zsírpárnák elvesztésével, a bőr vékonyabbá válásával, szövetállományának fokozatos leépülésével, a hajszálerek falának gyengülésével nő az apróbb mechanikai sérülések nyomán kialakuló bevérzések esélye. A hajszálerek sérülékenysége összefüggésbe hozható a hormonháztartás változásával, így az ösztrogén hormon termelésének csökkenésével, illetve megszűnésével is. Nem véletlen, hogy például a menopauza idején kék, lila foltocskák jelennek meg a nők különféle testtájain anélkül, hogy bármilyen sérülés érte volna az adott bőrfelszínt – mondja dr. Phillips Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, aki azt is elárulja, hogyan szabadulhatunk meg mielőbb a véraláfutásoktól.

 

Szedjünk vitaminokat!

A véraláfutások legártatlanabb, könnyen rendezhető oka gyakran az, hogy a szükségesnél kevesebb K, B12-vitamin vagy folsav jut a szervezetünkbe, amelyek szerepe elsősorban a véralvadási folyamatokban jelentős. Felszívódási zavar vagy súlyos alultápláltság, de akár téli vitaminszegény táplálkozás is előidézhet ilyen hiányállapotokat. A C-vitamin is fontos, jó hatással van a hajszálerek falára, azaz erősíti, a sérülésekkel szemben ellenállóbbá teszi őket. Az apró bevérzéseket akár gyógyszer is kiválthatja, mint például szteroidtartamú vagy szalicilt tartalmazó készítmény tartós szedése. Ilyenkor is érdemes extra adag vitamint juttatni a szervezetünkbe, hogy csökkentsük a véraláfutások kialakulását, gyorsítsuk a gyógyulását.


 

Lézer akupunktúra

A lágylézer nagy intenzitású fénye kölcsönhatásba lép a test alkotó sejtjeivel, illetve a sejtekben lévő molekulákkal, és ezzel számos pozitív biokémiai folyamatot indít el. A lézerterápia hatására a károsodott sejtanyagcsere helyreáll, felgyorsul a regeneráció, javul a mikrokeringés, csökken a gyulladás, javul a sejtszaporodás. Egy nagyobb teljesítményű lézerrel nem csak a véraláfutások gyógyulását lehet felgyorsítani, hanem a mélyebben lévő elváltozásokat is, mint a sérülések kapcsán létrejött izom- vagy szalagsérülést, ízületi gyulladást, teniszkönyököt, ínszalaggyulladást vagy csonttörést.


 

 

Így tüntessük el hamarabb!

- Esés, zúzódás, ütés után sokat segíthet, ha jegeljük az érintett testrészt, legalább egy napig. Alkalmanként 10 percig hagyjuk a sérült bőrfelületen, majd a kezelést ismételjük meg óránként.

- Ha a karunkat vagy a lábszárunkat ütöttük meg, szorítókötéssel is megakadályozhatjuk a véredények szivárgását, így megelőzhetjük, hogy a véraláfutás nagyobb területre is kiterjedjen, és meggyorsíthatjuk a vérömleny mielőbbi felszívódását.

- Idősebb korban az alsó karon és a kézfejen véraláfutásokat vagy apró bevérzéseket okozhat az erős napsugárzás is. Ezért érdemes a szabadban fényvédőkrémet használni, akár télen is.

Szöveg: Bata Kata - Fanny magazin

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek