A tavaszi és őszi óraátállítás után mindenkinek kell pár nap, hogy magára találjon. Így van ez a gyerekek esetében is, ám néhány változtatás segíthet abban, hogy zökkenőmentesebb legyen az átállás.
Március 30-án, vasárnap hajnalban kell majd előreállítani az órákat 2-ről 3 órára, ezzel kezdetét veszi a nyári időszámítás. A bioritmusunkat ez mindenképpen megviseli, a kisgyerekes szülők számára pedig plusz kihívást jelent. Nézzük, hogyan tehető könnyebbé az óraátállítás a kicsik számára. Alvásterapeuta osztotta meg a tippjeit - írja a Life.
Március 30-án egy órával előre kell állítani az órákat, ami a kisgyerekes szülők számára az átlagosnál is nagyobb kihívást jelenthet. A megszokott alvási rutin felborulása miatt sok gyereknél jelentkezhetnek nehézségek az esti elalvásban. Jade Zammit alvásterapeuta néhány hasznos tanácsot osztott meg a szülőkkel, hogy megkönnyítse számukra ezt az időszakot.
"A kicsik elaltatása a szokásosnál egy órával korábban nem könnyű" – mondta Zammit, aki négy praktikus módszert javasol a gyerekek zökkenőmentes átállásának elősegítésére.
A szakértő szerint a legjobb, ha már pár nappal korábban elkezdjük a gyerek alvási és étkezési szokásainak fokozatos, apránkénti módosítását. Ez a módszer különösen hatékony a csecsemőknél és a napközben többször alvóknál: 3-4 nap általában elég is ahhoz, hogy amire átállítjuk az órát, ők már ne éljék meg kellemetlennek.
"Az óraátállítás napján 30 perccel tolja el a gyereke ébresztési és lefekvés idejét, majd az azt követő napon újabb 30 perccel. Az új időrend épp középen van, így nem lesz olyan megterhelő a változás" - nyilatkozta a szakember.
"Ha a gyermek még szunyókál napközben, érdemes lerövidíteni ezt az időt, hogy estére fáradtabb legyen, és könnyebben el tudjon aludni" - javasolja Jade Zammit.
Ha a szülők úgy döntenek, hogy nem módosítanak lefekvés időpontján, az sem feltétlenül probléma, sokan egyszerűen megvárják, hogy magától rendeződjön a gyerek alvási ritmusa.
Az óraátállítás mellett a tavaszi időszak hosszabb nappalai is befolyásolhatják a gyerekek alvását. Zammit szerint a megfelelő alvási környezet kialakítása kulcsfontosságú lehet. "A leghatékonyabb módja annak, hogy segíts a gyereknek alkalmazkodni, ha besötétíted a szobáját, amikor kint világos van. A hosszabb nappali órák lehetővé teszik, hogy a gyerekek több időt töltsenek a szabadban. Egy esti séta vagy szabadtéri játék segíthet az alvási ritmus kialakításában" – vélekedik Zammit, és hozzátette, a megfelelő hőmérséklet szintén elengedhetetlen a nyugodt alváshoz, fontos, hogy a szoba ne legyen túl meleg.