Így úszhatjuk meg, hogy molyrágta ruháink legyenek.
Az apró lepkék a leggyakoribb kártevők az otthonunkban, ráadásul nem csupán a kifejlett példányok, hanem még a lárváik is lelkesen falatoznak a ruháinkból. Jó ízlésük van, mivel leginkább a pamutból és a gyapjúból készült holmikat rágják meg a legszívesebben. Szerencsére van ellenük megoldás! A Fanny Magazin most megmutatja.
Nincs helye a papírnak
A molyok nem csak a ruhákat, de a papírt is szívesen fogyasztják, ezért soha ne tegyünk a szekrényekbe csomagolópapírt például a polcok letakarására, vagy a ruháink védelmében, mert ezekkel odavonzzuk a betolakodókat.
Menekülnek az illatától
A molyokat kimondottan taszítja a levendula illata, ezért érdemes kis szárított virágcsokrokat, illatpárnákat, szappanokat vagy illóolajjal átitatott kendőket dugdosni a ruhásszekrény minden részébe. Ráadásul ez nem csak a rovarokat tartja távol, de még a holminknak is kellemes illatot kölcsönöz.
Vizsgáljuk át a kis réseket
A rovarok szeretnek a legkisebb és legészrevétlenebb helyekre bújni, ezért fontos, hogy ha semmi jel nem utal a jelenlétükre, akkor is minden apró zugot rendszeresen vizsgáljunk át a ruhásszekrényben. Megelőzésképpen érdemes lehet a réseket befújni bármilyen molyirtó spray-vel. Ennek óriási előnye, hogy a lárvákat is elpusztítja.
Ráragadnak a szalagokra
A boltokban számos vegyianyaggal átitatott molyirtót vásárolhatunk, ám kétségtelenül a feromonnal bevont speciális papírszalagok a leghatékonyabbak. Ezek ugyanis odavonzzák majd a hím molyokat, amelyek ráragadnak, és többé már nem szabadulnak. Az a lényegük, hogy megakadályozzuk a bogarak szaporodását.
A komló ereje a sörön túl
Kevesen tudják, hogy az apró kártevőket a komló is taszítja, így amikor komlómező közelében járunk, gyűjtsünk gallyakat, majd akasszuk a ruhásszekrénybe. Ha erre nem tudunk szert tenni, akkor használjunk fahéjrudakat, szegfűszeget, rozmaringcsokrot, fenyőgallyakat vagy narancshéjat
Hűvösben van a helye
A molyok a sötét, párás és meleg helyeket kedvelik, ezért fontos rendszeresen kiszellőztetni a bútorainkat. Amit még kevésbé viselnek el, az a hideg. Ha már elszaporodtak, akkor érdemes lehet a ruhákat egy nejlonzsákba téve betenni egy üres fagyasztóládába, pár órán keresztül kifagyasztani, majd száraz állapotban visszatenni a szekrénybe. Ezzel vegyszerek nélkül elpusztíthatjuk a lárvákat.
Így rakjuk el a téli holmikat!
Mindig nagy öröm számunkra, amikor elpakolhatjuk a téli ruhákat, mert végre melegre fordult az idő. Ám ahhoz, hogy a holmijaink a következő télen is kiszolgáljanak minket, érdemes odafigyelni arra, hogyan tesszük el és tároljuk azokat.
A tisztaság fél egészség
Miután kipakoltuk az összes ruhát a szekrényből, fertőtlenítővel mossuk át alaposan az egész szekrényt, töröljük le a polcokat és az ajtókat is. Így, ha esetleg nem kívánt lakók vagy szennyeződés van a felületet, akkor egyúttal azoktól is megszabadulunk. Töröljünk szárazra mindent, és várjunk, hogy megszáradjon minden sarok.
Szárítsuk meg alaposan
Mielőtt hosszas pihenőre küldjük a meleg öltözékeket, érdemes mindent kimosni és úgy eltenni. Arra viszont nagyon figyeljünk, hogy kicsit se maradjanak nedvesek vagy nyirkosak a ruhák, mert egyrészt bedohosodnak, másrészt a kártevőket is odavonzza a pára. A legjobb, ha friss levegőn vagy gy jól szellőző helyiségben, esetleg szárítógépben szárítjuk meg a darabokat.
Doboz helyett egy zsákba
A legideálisabb, ha beszerzünk ruhazsákokat, és azokba tesszük a ruháinkat, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor a vastag kukazsákok is tökéletesek erre a célra. Az viszont fontos, hogy ne kartondobozba, papírba vagy textilzsákba tegyük, mert több kártevő, például az ezüstpikkelyke, moly vagy egér is szereti ezeket az anyagokat.
Szívjuk ki a levegőt
Ma már könnyen beszerezhetünk tárolásra gyártott vákuumozókat és hozzá zsákokat. Érdemes erre beruházni, mert ha így tesszük el a holmikat, akkor nemcsak a maximális védelmükről gondoskodunk, hanem így még több helyet meg tudunk spórolni.
Megoldás a por ellen
Bár igaz, hogy a vállfákon tárolt ruhák kevésbé gyűrődnek, viszont sokkal könnyebben porosodnak, ráadásul még ki is nyúlhatnak, ami miatt később hordhatatlanná válnak. Ezért a pulóvereket, hosszú meleg ruhákat, bélelt nadrágokat szépen hajtogatva pakoljuk el. Amit muszáj kiakasztva tárolni, arra tegyünk egy vállfára húzható zsákot.
Csipet sót bele
Ahhoz, hogy a ruhákat biztosan megóvjuk a nedvességtől, tegyünk közéjük apró, sóval teli papírtasakokat vagy vászonzacskókat. Ezek magukba szívják a párát, ezáltal megakadályozzák a nedvesség felhalmozódását, és segítenek megelőzni az állott, dohos szagokat, a penészesedést is. Érdemes időnként friss sóval cserélni a csomagokat.
Tömjük be az orrát
A téli csizmákat, bakancsokat is alaposan tisztítsuk meg kívülről és belülről is, hagyjuk megszáradni, majd fertőtlenítő, szagtalanító spray-vel a belsejüket is fújjuk be. Tömjük ki egy nejlonnal vagy kisebb ronggyal, kívülről impregnálóval kezeljük le.