Az elmúlt évtizedekben leginkább arról szóltak a hírek, hogy boldogabbak és egészségesebbek azok, akik párkapcsolatban élnek. Ám a kutatások szerint nincsenek akkora hátrányban az egyedülállók sem a testi és lelki állapotukat illetően.
A szinglikre gyakran a mai modern világban is sajnálkozó módon tekint a társadalom. Sokan gondolják azt, hogy a facér emberek magányosak, egyedül élik meg a mindennapokat, nincs kivel megosztaniuk a gondolataikat, érzéseiket, és szinte mindig otthon ülnek, mert pár nélkül nehéz programot szervezniük. Ez azonban inkább sztereotípia, a társ nélkül élőket olykor aktívabb és egészségesebb életmód jellemezi. Ám az, hogy ki mit kezd az egyedülálló léttel, nagy mértékben függ az illető személyiségétől és életmódbeli beállítottságától.
Aki hajadon vagy nőtlen, életformájából adódóan több időt fordíthat a személyes fejlődésre, a belső folyamatokra, az önismereti munkára és a múlt feltárására. Gyakori ilyenkor a tanulás, a továbbképzés és a hobbitevékenységekben való elmerülés, akár a karrierváltás is. Mivel elsősorban saját érzelmi szükségleteikre fókuszálnak, maguk döntenek az életükről, amiben kevesebb kompromisszumot kell hozniuk, teljes mértékben megélhetik a kontroll érzését.
Hogyan hat ez az egészségre?
Az önmagunkkal való foglalkozás csökkenti a stresszt, ezáltal a kortizol szintjét, ami segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri problémákat, és erősíteni az immunrendszert. A befelé figyelés hozzájárul a saját igények, érzések jobb felismeréséhez, a határok meghúzásához, a test jelzéseinek észleléséhez. Így hamarabb észrevehető, ha valamilyen változás jelentkezik.
Kutatások szerint az egyedülállók jelentős része tudatosabban táplálkozik. Őket nem befolyásolja külső tényező, nem kell alkalmazkodniuk a partner étkezéséhez, nem veszik át észrevétlenül az akár káros szokásokat, maximálisan a saját étrendi elveiket követhetik. Merthogy csak maguknak vásárolnak, jobban megtervezhetik az étkezéseiket, ezzel ideálisabb életmódot alakíthatnak ki.
Hogyan hat az egészségre?
A tudatos táplálkozás csökkenti az elhízás, a cukorbetegség és szívbetegségek kialakulási kockázatát, ezen kívül jobb testi energiaszintet eredményez.
A szinglik általában jobban törődnek a testi jóllétükkel, gyakrabban és rendszeresebben mozognak, habár ironikus módon ennek legfőbb oka az, hogy idővel szeretnének párt találni. A tanulmányok is megerősítik, hogy az egyedül élők nagyobb gondot fordítanak önmaguk karbantartására, például csoportos edzéseken, szervezett futóversenyeken vesznek részt, vagy fitneszklubokba járnak, ahol új emberekkel is találkozhatnak.
Hogyan hat az egészségre?
A rendszeres mozgás javítja a szív- és érrendszeri egészséget, csökkenti a cukorbetegség kockázatát, az ízületi problémák és krónikus fájdalmak kialakulását. Az aktív életmód erősíti az immunrendszert, növeli az energiaszintet, javítja a testtartást, csökkenti a stresszt, fokozza az emésztést, a testi-lelki jólétet, és az alvásra is pozitívan hat.
A független egyéneket bizonyos szempontból kevesebb stressz érheti. Egy kiegyensúlyozott párkapcsolat jótékony hatású, de érzelmileg intenzív is lehet: a szinte mindenütt előforduló viták és veszekedések, félreértések, vagy éppen a hűtlenségtől való félelem jelentős stresszforrások, és a stresszhormonok szintjét is megemelhetik. Ezzel szemben a facérok kevesebb érzelmi konfliktussal néznek szembe, ezáltal kisebb feszültséget és szorongást élhetnek át.
Hogyan hat az egészségre?
A kevesebb érzelmi stressz hozzájárulhat a testi egészséghez, a különféle izomgörcsök és izomfájdalmak megelőzéséhez, de a fej-, hát- és nyakfájás csökkentéséhez is.
Szabadidejük teljes egészével rendelkezhetnek a szinglik, akiknek nem kell a programjaikat társsal összehangolni, ezért több lehetőségük van másokkal találkozni. Ők azok, akik jobban és tudatosabban ápolják a baráti kapcsolataikat, nyitottabbak az új ismeretségekre, akár önkéntes munkát is vállalnak. Ebből kifolyólag sok mindenkihez fordulhatnak vigaszért vagy tanácsért, ettől pedig érzelmi stabilitást kaphatnak.
Hogyan hat az egészségre?
Az intenzív szociális interakciók csökkentik a magányérzetet, ezzel a krónikus stresszt, és növelik a boldogságszintet.
Partner nélkül nem szükséges alkalmazkodni más alvási szokásaihoz: A szinglik rugalmasabbak lehetnek, a lefekvés és felkelés időpontját a saját bioritmusukhoz igazíthatják. Senki sem zavarja a pihenésüket, nem érinti őket a párkapcsolatban élőkre jellemző érzelmi feszültség, emiatt pihentetőbb alvást tapasztalhatnak. Ez önmagában csökkenti a szorongást, a stresszt és a depresszió megjelenésének veszélyét. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás a szívbetegségek és a magas vérnyomás kialakulását is redukálja, támogatja az immunrendszer működését és jobb teljesítményt eredményez. Természetesen az egyedüllét nem garancia a jó alvásra, de ha valaki tudatosan alakítja ki az ehhez szükséges feltételeket, az hosszú távon javíthatja az egészségét.
Forrás: Fanny magazin