Szabályok

Nem csinálhatsz azt, amit akarsz a saját kertedben - ezeket a szabályokat kötelező betartani

Létrehozva: 2025.04.20. 11:00

2025-ben Magyarországon több fontos változás lépett életbe a zajvédelmi szabályozások terén. Ennek része az is, hogy nem végezhetünk akármikor zajjal járó kerti munkákat.

1. Munka után jár a pihenés

2025-től szigorúbb szabályok vannak érvényben arról, hogy mikor és hogyan végezhetünk zajjal járó kerti munkákat, mit amilyen a fűnyírás vagy a favágás. A rendeletek célja, hogy biztosítsa a kerti munkák elvégzésének lehetőségét, ugyanakkor a pihenéshez való jogot is.

2. Hétvégén az idő rövidebb

A zajos kerti munkák végzésére vonatkozó szabályok Magyarországon településenként változhatnak, mivel az önkormányzatok saját rendeleteikben szabályozzák a zajkibocsátással járó tevékenységek időbeli korlátozását. Általánosságban hétköznapokon a zajos kerti munkák végzése általában reggel 7 és este 20 óra között engedélyezett, szombatonként 9 és 14 óra között megengedett a zajkeltés.​ Vasárnap és munkaszüneti napokon sok helyen tilos zajos kerti munkát végezni.

3. Mi számít túl hangosnak?

A megengedett zajszint nappal általában 50-55 decibel, éjszaka pedig 40–45 decibel között mozog, a terület besorolásától függően. A motoros fűnyírók körülbelül 70–100 decibel zajt keltenek működés közben, az elektromos változatok valamivel halkabbak, a motoros fűnyírók használata pedig még kevesebb zajjal jár, de még ezeknél is figyelni kell az időbeli korlátokra.

4. Eltérhetnek a szabályok

Ha szeretnénk, hogy kertünk rendben legyen, a szomszédokkal is jó viszonyban legyünk és ne kapjunk bírságot, alaposan tájékozódjunk a településünk önkormányzatának honlapján a helyben érvényes szabályokról.

5. Ha túllépjük a határt

A szabályok megszegése esetén a helyi rendeletek alapján akár 200 ezer forintig terjedő bírság is kiszabható. A bírság mértéke függ a zajkibocsátási határérték túllépésének mértékétől (decibelben). A konkrét bírságok mértéke az adott helyzet részleteitől és a hatóság mérlegelésétől is függ. A bírságok ismétlődhetnek, ha a jogsértés folytatódik.

6. Közterületen is él a szabály

Az is előfordulhat, hogy bár mi betartjuk a zajvédelmi előírásokat, viszont a környezetünkben mások nem. Ha közterületen nyírják a füvet vagy a fát a házunk előtt nem megfelelő időben, akkor a közterület felügyeletnél tehetünk bejelentést.

7. A rendőrség segíthet ezen

Ha a szomszédaink zajonganak nem megfelelő időben, a rendőrségen tehetünk bejelentést. Ha tetten érés történik, tehát mikor kiérkeznek, tanúi lesznek a zajongásnak, leállíthatják a tevékenységet és büntethetnek is. Ha ismétlődő esetről van szó, akkor a területileg illetékes jegyzőhöz forduljunk.

Fűnyíró
Illusztráció / Fotó: Pixabay

1. Amikor zúg a légkondi

2025 januárjában hatályba lépett az új Országos Településrendezési és Építési Követelmények rendelete, amely szigorúbb előírásokat vezetett be a kültéri gépészeti berendezések, például klímaberendezések és hőszivattyúk telepítésére vonatkozóan. Az új szabályok értelmében ezeket az eszközöket úgy kell elhelyezni, hogy ne zavarják a szomszédos ingatlanok rendeltetésszerű és biztonságos használatát.

2. Találjon rá megoldást

A klímák zajszintjeinek meg kell felelniük a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékeknek, amelyek területtípustól és napszaktól függően változnak. Például lakóövezetekben nappal 50 dB, éjszaka 40 dB a megengedett zajszint. Ha a berendezés zajszintje meghaladja ezeket az értékeket, a tulajdonosnak műszaki megoldásokkal kell csökkenteni a zajkibocsátást.

3. Egészségügyi panaszt okoz

A zajszennyezés nem csak bosszantó és zavaró, de egészségügyi kockázatai is lehetnek. Huzamosabb ideig fennálló zaj okozhat fejfájást, alvászavart, stresszt vagy akár halláskárosodást is. Csökkenhet a koncentráció és a teljesítmény, frusztráltak és ingerlékenyek lehetünk.

4. Mindenhol körülvesz

Gyakori zajszennyezési forrás lehet a közlekedés, gyárak, üzemek és ipari létesítmények, valamint építkezések erőteljes hangjai. Zavaróan hangos tud lenni egy szórakozóhely is, szabadtéri koncertek, az állandó kutyaugatás, a lakáson belüli háztartási gépek zörejei, mint amilyen a porszívó, sőt, a társasházakban a szomszédoktól származó zajok (léptek, ajtócsapódás, gyerekek játéka) is ide sorolható.

5. Szóljunk róla napokkal előre

Ha kerti partit akarunk rendezni, az esetleges hangos zene és egyéb zajos tevékenységek miatt figyelembe kell venni a helyi csendrendeleteket és a szomszédok nyugalmát. Célszerű előre tájékoztatni a szomszédokat a tervezett rendezvényről, és betartani a helyi zajvédelmi előírásokat.

6. Megéri ezt egyeztetni

Akár építkezésről van szó, vagy csak kerti munkáról, családi összejövetelről, a legjobb, ha előre szólunk a szomszédoknak, hogy tudjanak ezzel tervezni. Megkérdezhetjük, hogy az adott napon van-e olyan időpont, amikor a zajongással komolyabban zavarnánk őt (pl. kisgyerek altatás, idős ember délutáni pihenése), és amennyiben lehet, olyankor függesszük fel a munkát.

7. Legyünk jóban a szomszéddal!

A megfelelő kommunikáció és a jó szomszédi viszony fenntartása a kulcsa annak, hogy minket se zavarjanak a saját kertünkben, és mi se legyünk a terhére a másiknak. Így a hatósági bejelentések is elkerülhetőek, a jogi huzavonás, a bírságok.

8. Készülnek a zajtérképek

Egy kormányrendelet előírja, hogy Magyarország területén a stratégiai zajtérképeket és az ezekhez kapcsolódó intézkedési terveket 2025. június 30-ig kell elkészíteni, majd ezt követően ötévente frissíteni. Ezek a dokumentumok alapvetőek a zajszennyezés értékelésében és kezelésében, valamint a lakosság tájékoztatásában.

Forrás: Fanny magazin

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek