Mindössze csak egyetlen dolgot kell ehhez megváltoztatnod. Lehet, hogy ez fejben dől el...
Mindannyiunknak van olyan barátja vagy családtagja, aki hajlamos arra, hogy nagyon gyorsan sétáljon. Elég nagy kihívás velük a lépést tartani, és állandóan mondogathatjuk nekik, hogy lassítsanak.
Ám az a helyzet, hogy valamit jól csinálhatnak... Ugyanis egy kutatás szerint, a gyaloglás módjának megváltoztatása nagy hatással lehet az egészségre. A Heart című folyóiratban megjelent új tanulmány kimutatta, hogy a gyaloglási tempó megváltoztatása összefügg a szívrendellenességek, köztük a pitvarfibrilláció, a szívritmuszavar és a kamrafibrilláció kialakulásának alacsonyabb kockázatával.
A kutatás megállapította, hogy a gyorsabb tempójú gyaloglás az összes szívritmuszavar kialakulásának kisebb kockázatával járt együtt. A tanulmány vezető szerzője, Dr. Jill Pell, a skóciai Glasgow-i Egyetem munkatársa szerint a vizsgálat rávilágított a szív egészségének javítására, egy hozzáférhető módszerre.
A gyaloglásban az a nagyszerű, hogy mindenki számára elérhető. Nem kell pénzt költeni arra, hogy edzőterembe járj vagy felszerelést vásárolj. Csak kisétálhatsz a bejárati ajtódon, és mehetsz tovább. Vannak gyógyszerek és eljárások, amelyeket fel lehet ajánlani ezeknek az embereknek, de jobb lenne, ha eleve megelőznék a szívritmuszavarok kialakulását
- mondta a szakember.
A kutatás elvégzéséhez a szerzők az Egyesült Királyság Biobank tanulmányában részt vevő emberek egy csoportjának egészségügyi adatait vizsgálták a nyolcvanas évek elején. A résztvevőket a gyaloglási tempójukról és annak gyorsaságáról kérdezték. Választhattak a lassú, az átlagos vagy az élénk között.
Körülbelül 6,5 százalékuk lassú, 53 százalékuk átlagos, 41 százalékuk pedig élénk gyaloglási tempóról számolt be. A tanulmány megállapította, hogy az átlagos vagy gyors tempójú gyaloglás 35 százalékkal, illetve 43 százalékkal alacsonyabb szívrendellenességek kockázatával járt együtt.
– Az adatok azt mutatták, hogy az átlagos tempójú napi 5-15 perces gyaloglás elegendő volt a kockázat csökkentéséhez - fejtette ki Dr. Jill Pell.
Az eredmények a 60 év alattiak körében voltak a legmagasabbak, és érdekes módon több nőnél, mint férfinál, ami azért érdekes, mert bár a nőknél kisebb a pitvarfibrilláció kialakulásának valószínűsége, mint a férfiaknál, ugyanakkor, ha mégis kialakul, nagyobb a kockázata annak, hogy szívrohamot és agyvérzést kapnak - írja a Unilad.