A résztvevők között voltak olyanok is, akiket pszichopataként azonosítottak.
Sokan kíváncsiak arra, vajon felismerhető-e a pszichopátia a mindennapi életben – akár egy tekintetből is. Egy 2018-as brit kutatás szerint a válasz meglepően egyszerű lehet: nézzünk mélyen az illető szemébe. A Cardiffi és a Swansea-i Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan reagálnak különböző személyiségek a nyugtalanító képekre, például megcsonkított testekre vagy agresszív kutyákra. A résztvevők között voltak olyanok is, akiket pszichopataként azonosítottak.
Míg a legtöbb ember pupillája tágul, ha valami ijesztőt vagy visszataszítót lát, a pszichopatáké gyakran változatlan marad. Ez az érzelemhiányos válasz fizikai nyoma annak, hogy nem úgy reagálnak a félelemkeltő ingerekre, ahogy mások. Dan Burley, a kutatás vezetője szerint ez az eltérés világos biológiai nyomot ad a pszichopátia azonosítására. Úgy fogalmazott, a pupilla régóta a pszichés izgalmi állapot mutatója, és ha ez elmarad félelmetes képeknél, az érzelmi deficit jele lehet.
Érdekes módon, pozitív képekre – például vidám jelenetekre – a pszichopaták pupillái ugyanúgy tágultak, mint másoké. Ez arra utalhat, hogy nem az érzelmek felismerésével van gondjuk, hanem azzal, hogy mit kezdenek a negatív információval - írja a Ladbible.
A kutatás egyik felügyelője, Robert Snowden professzor szerint a pszichopaták gyakran tűnnek magabiztosnak és „hidegvérűnek”, de ez nem meglepő, ha valaki egyszerűen nem érez félelmet. Nicola Gray klinikai és igazságügyi pszichológus hozzátette: ez az egyik első alkalom, hogy invazív módszerek vagy drága berendezések nélkül tudtak objektív, fiziológiai bizonyítékot találni az érzelmi hiányállapotra, amely gyakran jellemző az ilyen elkövetőkre.
A tanulmány eredményei reményt adnak arra, hogy a jövőben hatékonyabban lehessen felismerni a pszichopátiát például igazságügyi vizsgálatok során. Fontos azonban megkülönböztetni a pszichopátiát és az antiszociális személyiségzavart: utóbbi az impulzív, felelőtlen és sokszor bűnöző magatartást takarja, míg a pszichopátia e viselkedések mögöttes mechanizmusaira utal – különösen az érzelemmentességre.