A strandolás, a meleg, a fülledt idő és a medence komoly veszélyeket tartogat a női egészség számára. Pedig a problémák egy része megelőzhető lenne.
Nyaralás alkalmával alig várjuk, hogy a hűs vízbe vessük magunkat, majd órákon át napozzunk a parton. Ebben az időszakban jelentős mértékben megnő a hüvelyi fertőzések miatt nőgyógyászhoz fordulók száma. Ilyenkor több gondot kéne fordítani az intimhigiéniára.
– Más és más dologra kell figyelni a különböző korosztályoknál – mondta a Borsnak dr. Szabari Erika nőgyógyász, gyermeknőgyógyász szakorvos.
– A kisgyermekeknél bakteriális vagy gombás fertőzés alapvetően nincs, mert a hüvely steril, de ezért érzékenyebb is bármilyen kórokozóra. Ezért ne engedjük a kislányokat meztelenül homokozóba! Amikor a menses kialakul, a hüvelyflóra a tejsavbaktériumok miatt savas kémhatású lesz, ami véd a fertőzések és az amúgy is jelen lévő gombák elszaporodása ellen. Amennyiben ezt a ph-t valami tönkreteszi, minél előbb helyre kell állítani. Két-három nappal a nyaralás előtt a savas kémhatás megerősítésére érdemes a gyógyszertárban recept nélkül kapható hüvelykúpot használni. Nyaraláskor naponta egyszer tejsavtartalmú mosakodószerrel az intim testrészeket kívülről meg kell mosni – hívta fel a figyelmet a szakember.
Dr. Szőnyi György nőgyógyász a nyaralni, fesztiválozni készülő lányoknak „üzent".
– A szexuális életet még nem élő lányok a menstruáció alatt inkább használjanak intim betétet. Ha mégis a tampont részesítenék előnyben, azt 2-4 óránként alapos kézmosás után cseréljék, és éjszakára semmiképpen ne hagyják bent. A lányok figyeljenek arra, hogy a sokak által használt illemhelyeken ne üljenek az ülőkére. Tanga helyett inkább viseljenek kis méretű bugyit, ami ugyanúgy lehet szexis. Ha menstruáció alatt tamponnal mennek a vízbe, utána azonnal cseréljék ki, mert megszívja magát vízzel. A medencékben, tavakban való szeretkezés pedig bármilyen romantikus is, komoly fertőzésveszéllyel jár. A klóros víz a hüvelyi ph-t változtatja meg, a szabad vízzel pedig kórokozók juthatnak be.