A kívánósság nem egy szokatlan jelenség, de akár komoly betegséget is jelezhet.
Forrás: Pexels
Nem ritka, hogy olykor megkívánunk valamit, amit már régen ettünk, vagy épp egy stresszes időszak miatt megnövekszik szervezetünk szénhidrátigénye. Függetlenül attól, hogy a kívánósság a testünk egy természetes reakciója, nem jelenti azt, hogy bizonyos esetekben ne jelezne valami problémát.
Ha például hirtelen erős vágyat érzünk a sós ételekre, könnyen lehet, hogy szervezetünk egy Addison-kór nevű betegségre hívja fel a figyelmet.
A Mayo Klinika szakemberei szerint a betegség akkor fordul elő, amikor az emberi szervezet – különösen a mellékvese – nem képes elegendő mennyiségű kortizolt és aldoszteront termelni. Az Addison-kór kialakulásának két oka lehet: elsődleges és másodlagos mellékvese-elégtelenség.
Elsődleges mellékvese-elégtelenség akkor fordul elő, ha a mellékvese külső rétege vagy kérge megsérül, a másodlagos mellékvese-elégtelenséget pedig az agyalapi mirigy okozza, mivel túl kevés az adrenokortikotrop nevű hormon (ACTH) – ez felelős a mellékvesekéregben található kulcshormonok termelésének stimulálásáért.
Az Addison-kór könnyen beazonosítható, ha figyelembe vesszük, hogy a betegség nem kizárólag sós ételek iránti sóvárgás formájában jelez. Fáradtság, hirtelen fogyás, hiperpigmentáció, alacsony vérnyomás és vércukorszint, hasi fájdalom, izom- vagy ízületi fájdalom, ingerlékenység és depresszió, nők esetében pedig hajhullás és csökkent libidó jelenléte is jelzésértékű lehet.
Habár a tüneteket egy-egy megszokottól eltérő élethelyzetben könnyű figyelmen kívül hagyni, az Addison-kórt komolyan kell venni.
– A kezelés viszonylag egyszerű, ám a diagnózist nehéz felállítani, mivel a tünetek alapján átfedésben lehet más betegségekkel, ezért érdemes a tünetegyüttes felfedezése után azonnal orvoshoz fordulni – magyarázta Patrick Cody, egy oklahomai kórház szakembere.