Azt már tudjuk, hogy a kialvatlanság és a stressz is okozhatja a szemünk alatt éktelenkedő karikákat, de számos más tényező is jelentősen befolyásolhatja.
Egy szemész állítása szerint lehetséges, hogy az étkezési szokásainkon kell elsősorban változtatni annak érdekében, hogy a sötét foltokat enyhítsük. Elmondása alapján a só elősegíti a folyadék visszatartását a szervezetben, és annak felhalmozódását eredményezheti a szem alatt. Továbbá a sóbevitel redukálása segíthet a puffadás megelőzésében is. Azok számára, akik vérszegénységgel küzdenek, a vasban gazdag ételek fogyasztása szintén segíthet a tünetek csillapításában, mivel lehetővé teszik, hogy a megnövekedett oxigén elérje a szervezet szöveteit, ezáltal elkerülje a sötét karikák megjelenését. Így amennyiben úgy véli, gyakran sötét, duzzadt szem alatti táskákkal ébred, próbáljon meg változtatni az étrendjén.
Ahelyett, hogy sós chipset fogyasztana esti uzsonnára, cserélje le mondjuk lencsechipsre. Kerülje a túlzott fűszeres ételeket, és helyettesítse vasban gazdag élelmiszerekre.
A dohányzás hozzájárulhat a puffadás kialakulásához, mivel a cigarettában található nikotin megzavarja az alvási szokásokat, ami nemcsak fáradtsághoz, hanem folyadék felhalmozódáshoz is vezet, mivel a szervezetnek így nincs lehetősége teljesen pihenni és regenerálódni. Emellett a dohányzás rontja a bőr rugalmasságát és a kollagén termelést is, amitől a bőr puffadtnak vagy megereszkedettnek tűnhet.
Sajnos egyesek számára a szem alatti duzzanat nem külső tényezőtől függ, hanem genetikai alapon nyugszik. Reggelente a hideg borogatás átmenetileg csökkentheti a foltokat.
A napsugárzás és a túlzott hőség sem tesz jót a szem alatti bőrfelületnek, így mindig legyen kéznél a fényvédő krém, amikor elmegy otthonról.
Az ekcémára hajlamosaknak kiváltképp figyelniük kell a bőrük hidratáltságára, hiszen a szárazság, a téli levegő megviseli ezt az érzékeny, vékony területet, és hajlamosabb a kipirosodásra, puffadásra, de akár hámlásra is.