Az étel ízesítése mellett már régóta használják a vízkő ellen is az ecetet. A háztartásban azonban számtalan más területen is hasznát vehetjük, sőt szépségelixírként és gyógyszerként egyaránt segít.
1. Büdös cipők
Öntsön egy ruhadarabra egy kis ecetet, és rakja a cipőbe éjszakára! Az ecet megköti a lábbeliben lévő szagokat, utána olyan lesz, mint új korában.
2. Virágok
A vágott virágok tovább frissek maradnak a vázában, ha a vízhez néhány kanál ecetet és egy csipet cukrot ad.
3. Hangulat
Hatékonyan megszünteti a lábizzadást, ha rendszeresen egyharmad ecet és kétharmad víz keverékébe áztatja az érintett végtagot.
4. Pincében tárolt ruhák, bútorok
A sokáig pincében tárolt bútorok, ruhák magukba szívják az ott lévő szagot. A textileket úgy mossa ki, hogy a mosószerhez ad egy kis ecetet is, így már egy mosás után eltűnik belőle a kellemetlen szag. A szekrényeket törölje át vízzel kevert ecettel, így megszabadulhat a nem kívánt bűztől.
5. Főzés után
Míg az ebéd készül, kellemesnek érezzük a főzés közben keletkező illatokat, ám miután mindenki jóllakott, már zavaró lehet a konyhában terjengő szag. Ilyenkor öntsön egy kis tálkába ecetet, és hagyja a konyhában, nyitott ablak mellett. Nyáron ez a módszer segít a kellemetlen muslicákkal szemben is.
6. Fagyás
A hűtőszekrény belsejét töröljük át ecetes vízzel. Gondolta volna, hogy így a szagtalanításon túl a mélyhűtő falán történő jégképződésnek is elejét veheti?
7. Vágódeszka
A fa vágódeszkát minden használat után ajánlott alaposan megtisztítani, hogy ne szaporodjanak el rajta a baktériumok. Ez a hosszas súrolás helyett úgy is megakadályozható, ha hígítatlan ecettel törli át a felületét. Ezután csak öblítse le tiszta vízzel!
8. Kenyértartó
Egy-két hetente törölje ki a kenyértartó dobozt ecetes vízzel! Ez megakadályozza a penészgombák elszaporodását, s így a benne tartott kenyér tovább marad friss.
9. Gyümölcsmosás
Sokan azért hámozzák meg a gyümölcsöt, mert nem bíznak abban, hogy a mosás teljesen leviszi a héjról a szennyeződéseket. Jó hír, hogy az ecetes víz leszedi a viaszos bevonatot, és eltünteti a növényvédő szerek maradékát és a baktériumokat is. Emellett szép fényt ad a gyümölcsöknek. Két deci vízben oldjon fel két evőkanál ecetet, ezzel törölje át, majd mossa meg tiszta vízben a kiszemelt vitaminbombát!
10. Tojásfőzés
Nem reped meg a tojás héja főzés közben, ha a vízhez ad néhány csepp ecetet is.
11. Gyulladást csökkentő
A hígított ecetnek gyulladáscsökkentő hatása van, így ha ezzel keni át a bőrét mosakodás után, akkor csökkenti a pattanások kialakulásának esélyét. A vízzel hígított keverék a rovarcsípések és a leégés miatti bőrgyulladáson úgyszintén segít. Az 1:1 arányban kevert víz és gyümölcsecet keveréke nyugtató tonikként is használható. Eltávolítja a felesleges zsírt a bőrünkről és csökkenti a gyulladásokat is.
12. Bőrfeszesítés
A hígított ecet feszessé varázsolja és óvja a kiszáradástól a bőrt. Keverjen el két-három evőkanál gyümölcsecetet egy liter vízben, ezzel dörzsölje át a testét úgy, mintha testápoló lenne! Az ecet szaga gyorsan elillan.
13. Hangulat
Fogyasszon több ecetes ételt, mert a benne található ásványi anyagok megnyugtatják az idegeket. Étkezésenként már pár csepp ecet enyhíti a nyugtalanságot, a depis hangulatot és az izomfájdalmakat is megszünteti. Továbbá segít a vese- és a húgyhólyagpanaszok terén is.
Összeállította: Kovács Eszter