Felmenti a város a riválisát agyonlövő rendőrt és a házasságtörő balatonfüredi főorvost is, akiket egy napon temettek el. A felelősnek kikiáltott Edit egyik gyászszertartáson sem lehetett ott. Egy nő hűtlenségét még ma is szigorúbban ítélik meg, mint a férfiét.
Még a nemek közötti egyenlőséget hirdető XXI. században is eltérő a férfi és a női hűtlenség társadalmi megítélése. E megállapítást élesen alátámasztják a múlt heti tragikus események: egy féltékeny rendőr agyonlőtte riválisát, majd magával is végzett. Balatonfüred közvéleménye ezek után egy emberként zúdította haragját a rendőr felesége, Edit nyakába, miközben a két férfit a történet tragikus hőseként emlegetik.
– Ez a nő tönkretette a kisfia életét. Remélem, soha nem lel nyugalmat a lelke. Megértem a szerencsétlen férj elkeseredését – írta egy balatonfüredi honlap kommentelője. Zsuzsi úgy vélekedik, hogy ez egy igazi dráma, amiben mindenki vesztes: – A túlélő feleség a leginkább. Hogyan néz tükörbe és kollégái, szomszédai szemébe?
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bár a gyilkosság pontos körülményei még tisztázatlanok, információk szerint a rendőr, a felesége és a főorvos azért találkozott a házaspár lakásán, hogy Edit bejelentse: nem akar tovább a férjével élni. A férj a szolgálati fegyverével lelőtte a doktort, majd magával is végzett az asszony szeme láttára. Robert Smuk szerint a rendőr kemény ítéletet hozott, amikor életben hagyta a feleségét:
– Nem lesz egyszerű az élete. Amerre majd jár kicsi országunkban, mindenki összesúg a háta mögött: tudod, na, ez az, aki... Nem hiszem, hogy itt, Balatonfüreden folytatja tovább az életét.
Információink szerint Edit valóban azt tervezi, hogy az ország egy távoli pontján kezd új életet. Amíg a nőt elítélik a gyilkosság körülményeivel foglalkozó internetes fórumokon, addig arról nem esik szó, hogy A. Dezső is nős volt, amikor szerelmi viszonyba bonyolódott kolléganőjével. A köztiszteletben álló orvos temetésén még Balatonfüred polgármestere is megjelent. A gyilkosságot elkövető rendőr gyászszertartásán szintén barátok, ismerősök sokasága zokogott. Mindkét férfit szombaton temették, a rokonok kérésére Edit egyik gyászszertartáson sem vett részt.
Persze akadnak olyanok is, akik igyekeznek pártatlanul véleményt formálni. Id. Böhm József azt írja: „a rendőrnek nem lett volna joga fegyvert emelni egy másik emberre, és azt olyan súlyosan megsebezni, hogy ebbe bele is hal. Erre nincs magyarázat, ez így nem engedhető meg, ez tipikus önbíráskodás, ehhez pedig nem volt joga”.
Mindig a nő hoz döntést
Dr. Sebestyén Tamás pszichológus szerint a társadalom előbb megbocsát a férfinak.
– Ez onnan gyökerezhet, hogy egy női félrelépés mögött a legtöbb esetben van átgondolás, racionális érvek és egyben érzelmek is, míg a férfiakat gyakran csak szexuális kíváncsiságuk vezérli. Másfelől egy szerelmi viszony mindig elsősorban a nőn múlik, ő választ, ő irányít. A balatonfüredi esetben az orvos a társadalmi rangsorban magasabb szinten állt a rendőrnél, ez is közrejátszhatott abban, hogy sikerült elcsábítania kolléganőjét. Edit nehezen dolgozza majd fel ezt a tragédiát.