Sikertelenség és kisszerűség kísérte végig É. József életét. A 35 éves családapa csak akkor érezhette, hogy ő az úr, amikor a hétvégéken futballbíróként megyei meccseken irányította a labdarúgókat. Ha valóban ő a prostivadász a rendőrség fellélegezhet, de ha nem az igazi sorozatgyilkos újra lecsaphat.
Szürke, hétköznapi ember, egy a milliókból, egy igazi „X polgártárs”. Ilyennek írják le ismerői a nyárlőrinci É. Józsefet, a csöndes családapát, aki most mégis kiemelkedett a tömegből. A férfit egy hete vették őrizetbe a félholtra szurkált örömlány,
T. Krisztina vallomása alapján, s a rendőrség összefüggésbe hozza őt az utóbbi évek kelet-magyarországi prostigyilkosságaival is.
A Nemzeti Nyomozó Iroda versenyt fut az idővel. Ha valóban József a prostivadász, akkor a zsaruk fellélegezhetnek, ám ha a férfi számlájára csak a legutolsó támadás írható, akkor az igazi sorozatgyilkos bármikor újra lecsaphat.
– A szülei egyszerű emberek. Józsi még kamasz volt, amikor az apja elköltözött tőlük. Utána őt és az öccsét az anyja nevel-te – mondta lapunknak egy
É. József szülőfalujában élő asszony. – Józsi egy átlagos értelmi képességekkel bíró ember, okosnak semmiképp sem mondanám. Mindig kétkezi munkából élt. Magának való figura, régebben egy-két barátja volt, aztán néhány éve elköltözött a faluból, és azóta nemigen láttuk. A szülei válása biztosan megviselte, mert mindig olyan volt az arca, mintha szomorúság gyötörné – idézte fel emlékeit a falubeli asszony.
É. József egyik kecskeméti ismerőse szerint a férfi többször váltott munkahelyet, hol fuvarosként, hol raktárosként dolgozott. Egyetlen igazi örömét a futball jelentette, a megyei bajnokságban bíróként vezetett meccseket hétvégenként.
Kisfia 2009-ben született. Egyik utcabelije szerint úgy tűnt, mintha a gyermek sírása néha kifejezetten zavarná Józsefet. Pedig mióta kiderült, hogy felesége súlyos betegségben szenved, s több hónapos kórházi kezelésre szorul, sok időt kellett a kisfiával eltöltenie.
Csehák Hajnalka pszichológus szerint a sikertelenség és a traumák együttesen előidézhetnek olyan frusztráltságot, amelynek enyhítésére a mások feletti uralkodás szolgálhat.
– Kis hatalmat adhat egy focimeccs levezetése, nagyobb hatalom egy másik ember életéről dönteni. Persze egy egészséges férfi nem kezd el öldökölni csak azért, mert beteg a felesége vagy mert idegesíti a gyerek. De ha az életében valamilyen súlyos előzmény rejtezik, akkor ezek a körülmények is előidézhetnek robbanáspontot - magyarázta a szakértő.