Bombaként robbant a hír: Magyarország megveszi az E.ON hazai földgázipari érdekeltségeit. Az árról egyelőre nem tudni, de az biztos: több százmilliárd forintról van szó.
Szándéknyilatkozatot írt alá a magyar kormány a német energiavállalattal, az E.ON-nal a cég magyarországi földgáziparának átadásáról. Az ügy mögött feltehetően az a szándék áll, hogy a kormány csökkenteni szeretné az égbe szökő rezsiköltségeket.
A megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen elnök-vezérigazgató szignálta a Parlamentben. A hazai földgáz így a Magyar Villamos Művek Zrt. kezébe kerül. Orbán már augusztusban emlegette a vételt, így gyakorlatilag három hónap alatt megtörtént a megállapodás.
A kormánynak ez már a harmadik óriási biznisze a Rába és a Mol részvénypakettjének megvásárlása óta. Az utóbbiért kifizetett közel ötszázmilliárd forintot az akkor még meglévő IMF-pénzből állta a kormány. Hogy a mostani vásárlásra honnan volt pénze, azt nem tudni.
Nem egy-két fillérbe kerül ugyanis az E.ON gázérdekeltsége sem. Sajtóértesülések szerint Magyarország 800 millió eurót (225 milliárd forint) kínált a németeknek, akik azonban több mint egymilliárd eurót szerettek volna kapni. A végösszeg valahol a kettő között lehet. A kormány közleményében nem említ vételárat, mindössze annyit, hogy legkésőbb január 31-ig aláírják a szerződést.
Megkérdeztük a miniszterelnök sajtófőnökét, Havasi Bertalant, miből és mennyiért veszi meg a kormány a csomagot. Honnan lett hirtelen több százmilliárd forintja az államnak erre? A miniszterelnöki sajtóirodától azt a választ kaptuk, hogy a közleményen kívül egyelőre nem kívánnak hozzátenni a hírhez. Vagyis nem árulják el, honnan lesz erre pénze a kormánynak.