Leporolt és újradátumozott egy 1996-os tudományos jóslatot egy brit kutatócsoport. Az összegzés szerint a műszem, az emberi módra viselkedő robot, az AIDS elleni védőoltás, valamint a garantált hibernálás lehet a tudományos sláger az elkövetkező évtizedekben. Hacsak nem jön a harmadik világháború.
2020: Mars – életre, halálra
A tizenhét évvel ezelőtti jóslat szerint 2020-ra bizonyosan eljut majd az emberiség a Marsra. Ma már tudjuk, ez az utazás ebben az időpontban egészen biztosan nem valósul meg.
A legoptimistább várakozások szerint is 2035 környékén indulhatnak a vörös bolygóra az első űrhajósok, akik a várható nehézségek (például sugárszennyezés) miatt talán soha nem is térhetnek majd vissza a Földre.
2022: háború tör ki a klímaváltozás miatt
Végül egy igen szomorú jóslat: a szakértők azt valószínűsítik, hogy ha a klímaváltozás a mostanihoz hasonló ütemben folytatódik, akkor az a vízkészletek vészes lecsökkenése miatt először helyi, majd pedig világméretű háborúskodáshoz vezet. Mi mást tehetnénk: azt reméljük, hogy a jóslatok közül legalább ez ne váljon valóra.
2024: AIDS elleni oltóanyag
1981-ben azonosították az AIDS nevű immunhiányos tünetegyüttest, amely akkor még teljes bizonyossággal halállal fenyegette mindazokat, akik megfertőződtek. A betegség elleni harcban hatalmas lendületet hozott, amikor 1991 novemberében kiderült, hogy Magic Johnson amerikai kosaras sztár HIV-fertőzött (ez az állapot az AIDS „előszobája”).
Fotó: Reuters
2011. szeptember 2-án francia tudósok felfedeztek egy olyan fehérjét, amely gátolja a HIV-vírus szaporodását, és a jóslatok szerint 2040-re állhat az emberiség rendelkezésére az AIDS elleni védőoltás anyaga is. Ne feledjük: egyes afrikai országokban a fertőzöttek aránya a lakosság 40 százalékát is elérheti.
2025: férfiak is szednek fogamzásgátló tablettát
Bár egy Ludwig Haberland nevű innsbrucki professzor már a XX. század elején megteremtette a fogamzásgátló tabletta elméleti alapjait, a módszer elsőként az 1960-as években Amerikában terjedt el. Európában ekkor még csupán férjezett asszonyoknak írták fel a tablettát, amely lehetővé tette, hogy a nők a saját kezükbe vegyék a gyermekvállalás ideális időpontjának megválasztását.
Fotó: Thinkstock
Nos, ha a hírek igazak, akkor Skóciában, Kínában, Dél-Afrikában és Nigériában összesen 30 emberen fél éven át sikeresen tesztelték a férfiaknak szóló kapszulát, amelynek mindeddig nem voltak mellékhatásai. A klinikai tesztelések után legalább 5-8 évnek kell eltelnie, mire az első tabletták a gyógyszertárakba kerülhetnek, ám a világméretű elterjedésre valószínűleg 2025-ig kell várnunk.
2030: mesterséges szem
Éppen a napokban több hazai televíziós társaság is bemutatta azt a magyar nőt, aki gyermekkorában nyolc ujjpercét is elveszítette egy tűzeset során, és most szilikonból kapott olyan ujjprotézist, amellyel szinte új életet kezdhet. A mechanikus protézisek mellett azonban a mesterségesen fejlesztett emberi szervek terén is hatalmas előrelépés várható az elkövetkező évtizedekben.
Egyrészt az őssejtterápiától várunk áttörést, hiszen a remények szerint így akár szív vagy máj is „előállítható” lesz. A másik nagy kutatási irány az emberi és a mesterséges idegsejtek közötti kapcsolat megteremtése, melynek segítségével a süketek visszakaphatják a hallásukat. A két eljárás összekapcsolása révén pedig a jóslat szerint 2040-re elkészülhet a mesterséges szem, amely nem csupán részlegesen, de akár teljes egészében visszaadhatja a vakoknak a látásukat.
2035 : automata sofőr
Néhány sikeres kísérlet azt mutatja, hogy sikeres lehet az autót önmagától vezető technológia kifejlesztése, amelynek nagyüzemi elterjedése két évtized múlva várható.
2040: emberi robot
Alan Turing 1950-ben dolgozta ki azt a tesztet, amely alkalmas lehet arra, hogy megállapítsa, egy-egy mesterséges intelligencia képes-e az emberi gondolkodásra. Ma még egyetlen gép sem képes arra, hogy e tekintetben megközelítse egy felnőtt ember szintjét: a gépek egy-két perces faggatózás után „lebuknak”.
Az áttörést azok a japán kísérletek hozhatják, amelyek közvetlenül az emberi aggyal kapcsolják össze a számítógépeket.
2050: garantált hibernálás
Ma már a világ több helyén igénybe vehető szolgáltatás a hibernálás, amelyet elsősorban gyógyíthatatlan betegségben szenvedő dollármilliomosok választanak, ám ma még nem garantálható, hogy az ily módon lehűtött emberek a jövőben fel is ébreszthetők. 2050-re várják a tudósok a módszer tökélesítését, vagyis a biztonságos „újraélesztést”.