Életbe lépett a hajléktalanokat Budapest egyes területeiről kitiltó rendelet szerdán, csakhogy a hontalanok nem mentek el a belvárosból. A magyarázat: nincs hová...
Szerdától él a „hajléktalanok elleni” fővárosi rendelet, melynek értelmében jogellenes az életvitelszerű tartózkodás a megállókban, állomásokon, utasvárókban, 29 aluljáróban és többek között a világörökségnek számító területeken. Kitiltották a hajléktalanokat továbbá a játszóterek, köztemetők környékéről, az iskolák és óvodák, valamint a gyermekvédelmi intézmények közeléből.
A Bors annak járt utána, hogy az első napon mennyire tartották be a szabályokat a hajléktalan emberek. Egyelőre semennyire...
– Mégis hova mennénk innét? – teszi fel a kérdést dühösen Szöllősi Tóth László, aki 22 éve él az utcán. Tegnap az V. kerületi Szervita téren, a Főpolgármesteri Hivatal közelében volt barátaival, ott „parkolóztak” (a helyet kereső autósoknak segítenek parkolni némi apróért cserébe).
– Nem fogok kiutazni valami peremkerületbe, hogy ott fagyjak meg étlen-szomjan. Nagyban verik itt a mellüket a honatyák, hogy mi mindent megtesznek a hajléktalanokért, mégis egyre többen vagyunk – magyarázza a férfi, aki társával, Petri Józseffel együtt azt mondja: inkább az utcán maradnak.
A Deák Ferenc téri aluljáróban ülve éppen a „Felkelő nap házát” játssza gitárján a szintén hajléktalan Kőfalvi Csaba.
– Elváltam, és az utcára kerültem. Egy uniós program keretében jelentkeztem utcaseprőnek, de oda sem vettek fel. Úgyis csak negyvenezer forintot fizettek volna, annyit én is összekoldulok – mondja Csaba.
A Blaha Lujza téri aluljáróban egy szakadt matracon fekve remeg takarója alatt Rézműves Béla. Tíz esztendeje éli életét Budapest utcáin. Most már nem lehetne itt, de nem tud máshova menni.
– Akkor siklott ki az életem, amikor elváltam, és megmaradt vagyonomat a fiamnak adtam, hogy legalább neki legyen jó az élete – mondja Béla. – Már csak a Szentírás maradt nekem, egyedül az ad nyugalmat…
A hivatalok még kivárnak
Megkerestük a Főpolgármesteri Hivatalt, a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságot (korábban közterület-felügyelet) és a rendőrséget is, hogy megtudjuk, mi lesz az immár szabálysértő hajléktalanok sorsa. Konkrét választ egyedül a rendőrség adott, ők annyit közöltek, hogy „végrehajtják a rendeletben foglaltakat”.
A másik két hivatalnál úgy fogalmaztak: mivel még csak szerdán lépett életbe a rendelet, egy pár nap türelmet kérnek, hogy összesíthessék a tapasztalatokat…