A bolygó kétszer akkora, mint ahol mi élünk.
Egy nemzetközi csillagászcsoport állítja, hogy felfedezett egy „szuperföldet”, amely nagyobb, mint a mi bolygónk, ahol élünk, de kisebb, mint a Neptunusz.
A Science című folyóiratban megjelent új tanulmányból kiderül, hogy a Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian (CfA) csillagászai a Földnél kétszer nagyobb bolygót észleltek.
Találtunk egy szuperföldet - vagyis nagyobb, mint a mi bolygónk, de kisebb, mint a Neptunusz - egy olyan helyen, ahol korábban csak a Földnél több ezer vagy százszor nagyobb tömegű égitestet észleltünk
- mondta a kutatás vezető szerzője, Weicheng Zang.
A CfA szerint a bolygó felfedezése - amely egy olyan csillag körül kering, amely még messzebb van, mint a Szaturnusz a Nap körül - óriási jelentőségű, mert információkat szolgáltat a Tejútrendszerben található égitestekről.
– Ez a tanulmány a mikrolencsézést használta, egy olyan hatást, amikor a távoli objektumok fényét egy közbeeső test, például egy bolygó felerősíti. A mikrolensing különösen hatékony a bolygók megtalálásában, amelyek messze vannak - körülbelül a Föld és a Szaturnusz pályája között - a gazdatest csillaguktól - magyarázza a CfA.
Kutatásuk során a csapat a Korea Microlensing Telescope Network (KMTNet) adatait használta fel.
A mostani adatok támpontot adtak arra, hogyan alakulnak ki a hideg bolygók
- mondta Shude Mao professzor, a kínai Tsinghua Egyetem és a Westlake Egyetem munkatársa.
Eközben Jennifer Yee, a Smithsonian Asztrofizikai Obszervatórium társszerzője szerint ez a felfedezés arra utal, hogy a galaxis más területein is léteznek szuperföldek. A közelmúltban egy sor izgalmas kutatás történt, többek között a NASA James Webb teleszkópja újabb részleteket fedezett fel a K2-18b nevű bolygóról, amelyet először 2015-ben fedeztek fel - emlékeztet cikkében a Ladbible.