Aktuális

Durva: sorozatfüggő a magyar emberek harmada


Hu-Zo, H. Z.

Létrehozva: 2014.04.05.

Rendszeresen néz televíziós sorozatokat a magyarok 70 százaléka, a megkérdezettek harmada pedig mindennap követi kedvencét. A sorozatok éppen úgy függőséget okozhatnak, akár az alkohol.

Erika jövőre lesz hatvanéves. A Budapesten élő jól szituált hölgy kérte: teljes nevét ne írjuk le.

– Nagyon szeretem a sorozatokat, többet is nézek naponta. Mindig úgy időzítem a bevásárlást vagy az ügyintézést, hogy arra az időre essen, amikor véget ért az egyik, és még nem kezdődik el a másik. Idegesít, ha tévézés közben megzavar a család – vallja be a nyugdíjas.

Az asszony ezzel nincs egyedül: a sorozatok a személyes kapcsolatoktól és a valódi élettől vehetik el az időt. A Kutatópont márciusban ezer embert kérdezett meg online, és csaknem 70 százalékuk bevallotta: rendszeresen néz valamilyen filmsorozatot. 31 százalékuk naponta, 39 százalékuk hetente többször, negyedük pedig hetente egyszer. Alig öt százalék mondta azt, hogy legfeljebb havonta vagy ritkábban ül le egy sorozat elé.

A legkedveltebb a Barátok közt, amelyet a vá­lasz­adók 13 százaléka néz, ezt követi a Jóban Rosszban 9 százalékkal és az amerikai NCIS 8 százalékkal. A megkérdezettek 56 százaléka hazai televíziós csatornán nézi, 12 százaléka letölti, 12 százalék pedig az interneten követi nyomon az epizódokat. A kutatás szerint tízből négyen eredeti nyelven nézik a sorozatokat.

Kalamár Tamás, a Barátok közt producere is hallott a felmérésről. Persze minden szentnek maga felé hajlik a keze.

– Én keveslem ezt a hetven százalékot. Jobb lenne, ha tízből tíz ember lenne sorozatfüggő – viccelt a producer, aki egy kulisszatitkot is elárult.

– Nagyon fontos minden epizódnál, sőt még a reklámszünetek előtt is a befejezés. Úgy kell zárni a történetet, hogy a folytatásra kíváncsi legyen a néző. Fölteszünk egy kérdést, ami felkelti az érdeklődést, így a nézők izgatottan várják a választ. Különösen fontos ez a nyári szünet előtti utolsó epizódnál. Erre még rá is szoktunk erősíteni, és bemutatunk többféle variációt. Ilyenkor lehet találgatni a történet folytatásáról – magyarázza Kalamár Tamás.

Annának középiskolásként nincs ideje mindig megnézni egyik kedvenc sorozatát a Doctor Who-t. Ezért általában felveszi, és több részt együtt néz meg. Van, amikor napi tíz órán át is a képernyőt bámulja.

Egy Pest környéki családban a szülők eléggé egyedi módon büntetik 12 éves gyermeküket. Ha rossz jegyet kap, a Barátok közt epizódját aznap nem nézheti, csak hallgathatja.

Madár Vera, aki a népszerű Jóban Rosszban sorozatban szerepel, maga is sorozatfüggő.

– Komolyan az vagyok – nevet a színésznő, majd sorolni kezdi kedvenceit: Agymenők, Dr. Csont, Mentalista, NCIS. – Ez a függőség érdekes dolgokat hoz magával. Engem megkeresett valaki, hogy a Csillagvirág Klinikán szerezzek neki egy magánszobát. Egyik kollégámnak, aki orvost alakít, leletet küldtek, hogy értékelje ki – meséli Vera.

Vajon mikor válik beteges függőséggé a sorozatnézés?

– Amikor valaki elhanyagolja a kötelességeit, a családját, és minden másnál fontosabbá válik számára a szenvedélye. Ez lehet az alkohol, a kábítószer, de a sorozatok nézése is – magyarázza dr. Zacher Gábor. A magyarok átlagosan naponta hat órát tévéznek, ami a Honvédkórház főorvosa szerint nagyon sok.

Divatos sorozatok

A fiatalok kivételével sokan emlékeznek még a Dallas, a Kórház a város szélén, a Szomszédok vagy a Rabszolgasors című sorozatra. Utóbbinál történt meg, hogy gyűjtést szerveztek Isaura, a rabszolgalány felszabadítására. Manapság elsősorban a Barátok közt és a Jóban Rosszban szögez tömegeket a képernyő elé.

A külföldi teleregények közül népszerű többek között a Szulejmán, míg a fiatalabbak körében az Így jártam anyátokkal, a Doctor Who, a Sherlock és a Simpson család tarol.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek