Ki tehet róla, ha egy medvefarm medvéje széttépi a hozzá bemászott szellemileg sérült fiút? Vagy ha egy kislányt az állatkert közepén támad meg egy farkas? Előbbiről még maga a medve sem, utóbbinál pedig nyilván az SMS-ező gondozó. A sokkoló belgrádi farkastámadás miatt összeszedtük a leghíresebb állatkerti harapásokat, és azt is megtudtuk, a budapesti állatkertben miért nem fordulhatna elő hasonló.
Pár hete óriási botrányt kavart az a belgrádi állatkertben történt eset, amikor egy kétéves kislányt támadt meg az egyik farkas. Az állatkert igazgatója sokáig azzal védekezett, hogy az állat elzárt területen játszott gondozójával, és a kislány váratlanul jelent meg, de a szerb Srpski Telegraf aztán nyilvánosságra hozott egy videót az esetről, amin pontosan klátszik, hogy ilyesmiről szó sincsen. A gondozó pórázon tartotta a farkast, de egy olyan helyen, ahol a látogatók sétálnak, és nem is figyelt, csak a telefonját nyomkodta.
A kislány súlyos sérüléseket szenvedett a hátán, de szerencsére nem került az életébe a támadás. A felvételt még nézni is rossz.
Önként mászott be hozzá, de a medve nem örült
Ha az ember nagytotálban látja, ahogy egy kétéves kislányra ráharap egy farkas, miközben a gondozója sms-ezik, egészen különlegesen fel tud háborodni, de azért történtek még brutálisabb állatkerti támadások, és nem is kell miattuk sokat visszamenni az időben.
2009-ben a berni medvepark medvéihez mászott be egy 25 éves, szellemileg sérült fiatalember, de nem egészen azt a fogadtatást kapta, amire számított. A fenti felvételen is látszik, amit a lesokkolt szemtanúk is elmondtak: az állat azonnal rávetette magát, tépte, harapta, ahol érte. Minden csupa vér volt, a látogatók tehetetlenül sikítoztak, aztán különböző - náluk levő - tárgyakkal próbálták meg megdobálni az állatot, hátha attól visszaretten. A rendőrök tíz perc múlva érkeztek meg, és egyikük a Finn nevű állatra lőtt, aki ekkor húzódott vissza a barlangjába. A mentősök bementek, és az életveszélyes sérüéseivel kórházba vitték a szerencsétlen férfit.
Két évvel korábban egy San Franciscó-i állatkert szibériai tigrise támadt rá a látogatókra. A hatóságoknak fogalmuk sem volt, az állat hogy szabadulhatott ki a magas sánc és kerítés övezte karámjából, de annyi biztos, hogy amire hatástalanították, egy embert megölt, kettőt pedig súlyosan megsebesített, pedig az állatkert akkor már elvileg öt perce bezárt. A rendőrok nem találtak nyitott ajtót, de a későbbi vizsgálatok után még azt sem zárták ki, hogy valaki szándékosan hagyta nyitva az egyik kijáratot.
Tatiana egy évvel korábban egyébként már támadt: akkor az egyik gondozója kezét marcangolta szét etetés közben. Mindenesetre nem lettünk volna egyetlen látogató helyében sem, amikor a hangosbemondóban megszólalt, hogy mindenki keressen menedéket, mert egy tigris kiszabadult.
2012-ben egy angol nő dél-afrikai álomútja sikerült kicsit másképpen, mint ahogy tervezte: gepárdok támadtak rá egy állatsimogatóban. Férje különösen hősiesen viselkedett, mert ahelyett, hogy segített volna, végigfotózta a támadást.
Violet D’Mellót pont férje akarta meglepni 60. születésnapján, ezért fizette be a dél-afrikai körútra. A Kragga Kamma magánparkban viszont gepárdokkal találkoztak. A nő már elsőre sem volt szimpatikus az akkoriban kissé ideges gepárdoknak.
Az egyik állat combon harapott egy ott levő kislányt, majd akkor támadt a nőre, amikor az éppen a kicsit próbálta vigasztalni. Aztán jött a másik, amelyik a nyakába és a veséje mellé is beleharapott.
A támadás pillanatok alatt lezajlott, a nő erősen vérzett, de túlélte a szörnyű másodperceket. A kórházban azt mondták, szerencséje volt, mert a gepárdok áldozatuk gyomrát szakítják fel, hogy kibelezzék.
2009-ben a berlini állatkertben - igen, abban, ahol Knut is született - gondolta valaki úgy, hogy vicces lesz beugrani a vízzel teli árokba. Abba az árokba, ami már a jegesmedvék területéhez tartozik. Az egyik jegesmedve nem is volt rest, rögtön utánaugrott a 32 éves asszonynak, és meg is harapta.
Ezért nem fordulhatna elő a budapesti állatkertben
Megkérdeztük Hanga Zoltánt, a budapesti állatkert szóvivőjét is, aki megerősítette, hogy a belgrádi eset természetesen példátlan, hiszen a gondozó éppen SMS-ezett, mikor a támadás történt. Innentől kezdve egyértelműen az ő felelőssége. Magyarországon a magyar jog érvényes, külön rendelet vonatkozik a veszélyes állatokra. "Ha a gondozó pórázon sétáltat egy ilyen kategóriába eső állatot, akkor azt is úgy kell tennie, hogy vonzáskörzete biztosítva legyen. Magyarul nem kerülhet olyan közel hozzá látogató, hogy fizikai kontaktusba léphessenek, vagyis, hogy esetleg támadás legyen a vége."
Hanga azt is elmondta, náluk ilyen már csak azért sem fordulhatna elő, mert a kislányt megharapó európai farkas jelenleg nincs az állatkertben.
Három éve, 2011. júniusában egyébként itt, a budapesti állatkertben is történt farkastámadás: akkor egy kisfiút kellett könnyebb sérülések miatt kórházba szállítani. Az állatkert azért viszont nem volt felelős, mert a gyerek átmászott a védőkorláton, és benyúlt a ketrecbe. Hanga elmondta, olyan esetekben, amikor a látogatók megszegik az előírásokat, tehetetlenek.