Aktuális

Gróf úrnak szólítják a kastély finn lakóját

Gergály Judith

Létrehozva: 2014.06.16.

Hercegek és grófok után a finn származású galériatulajdonos, Ari Santeri Kupsus lakik az iszkaszentgyörgyi kastélyban. Termeit 18. századi bútorokkal rendezte be, de nem csak a saját kényelmére. Múzeumot hozott létre, kiállításokat, koncerteket rendez, és művészeket lát vendégül.

Életművésznek nevezi magát Ari Santeri Kupsus, aki az iszkaszentgyörgyi Pappenheim-kastélyba költözött. A történelmi épület a finn galériatulajdonos nyári rezidenciája. A kastélyt a magyar államtól bérli, azóta a patinás falak megteltek bútorokkal, festményekkel és élettel.

Kalandos út vezetett a kétezer lelkes Fejér megyei falucskáig. Ari otthon sikeres divatszakember volt, többek között a finn köztársasági elnököt is öltöztette. Az egész világot beutazta. Élt Szingapúrban, Kuala Lumpurban, és dolgozott Londonban a világ egyik legsikeresebb divattervezőjével, Giorgio Armanival. 1999 augusztusában Varsóból érkezett Budapestre. Úgy tervezte, három napig marad. Azóta itt él.

– A vonatom a Keleti pályaudvarra érkezett, és első pillantásra rabul ejtett az épület szépsége. Még aznap visszamondtam a vonatjegyem. Nem beszéltem magyarul, nem ismertem senkit, de eldöntöttem: maradok Magyarországon – emlékszik Ari.

Budapesten is felépítette karrierjét, majd jótékonykodásba fogott. Még Finnországban létrehozott egy jótékonysági alapítványt, azon keresztül támogatja a Zeneakadémiát, ösztöndíjat ad tehetséges diákoknak. Valóra váltotta régi álmát: nyitott egy galériát, ezzel együtt a képzőművészeti egyetemistákat is segíti. Imádja a régi kastélyokat, így került Iszkaszentgyörgyre.

– Budapesten rendszeresen tartottam szalonkoncerteket, ehhez kerestem méltó helyszínt. Megtudtam, hogy ebben a kastélyban 1944-ben finn nagykövetség működött. Amikor először beléptem, üres és romos volt, de engem megfogott. Fantasztikus ez a környék, és a helyiek is nagy szeretettel fogadtak – mondja a mecénás.

Ari a kastélyban kialakította nyári rezidenciáját. Saját hálószobája a legszerényebb, de a többi termet korhűen berendezte neobarokk és empire stílusú bútorokkal. A Borsnak elárulta: eladott egy lakást, hogy a berendezést finanszírozni tudja. „Nyaralója” múzeum is egyben, szívesen körbevezeti a látogatókat. Eltökélte, hogy Iszkaszentgyörgye viszi a kultúrát, rendszeresen kiállításokat és koncerteket tart, a falubeliek is egyre büszkébbek a kastélyra, Arit pedig gróf úrnak szólítják.

– Világhírűvé vált a falu, hiszen a Föld minden tájáról érkeznek ide művészek az alkotótáborba, és élvezik a festői magyar környezetet – állítja a szervező.

 

›› Libacombos jelenetet forgattak

A kastélyt 1735-ben építtette Amadé Antal. 1800-ban az épület Bajzáth József veszprémi püspök tulajdonába került, aki folytatta az építkezést. Később a Pappenheim grófi család birtokolta a kastélyt a második világháború végéig. Utána kórház, menekültszállás, üdülő, majd munkásszálló lett.

Az 1960-as években a helyi tanács vette birtokba. Itt kapott helyet a hivatal, a rendőrőrs, a vegyesbolt, a gyógyszertár és a posta. Később művelődési ház, könyvtár, mozi, általános iskola és szolgálati lakások voltak benne. A kastély felújítása 1985-ben kezdődött, restaurálták a falfestményeit is. A mai napig a neobarokk épületrészben működik a helyi általános iskola. 1994-ben itt forgatták a Megint tanú című film „libacombos” jelenetét.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek