Szinte nincs olyan az országban, aki – maga vagy környezete révén – ne tapasztalta volna a napokban, hogy ugrásszerűen megnőtt a hasmenéses, hányásos megbetegedések száma. Járvány ugyan nincs, de akadt munkahely, ahol a dolgozók majd’ tízenöt százaléka érintett volt. Mi ez?
Négyéves Dani fiam egyik éjszaka rosszul lett, többször hányt, másnapra be is lázasodott. Az orvos azt mondta, diétával és sok folyadékkal pár nap alatt elmúlik. Azóta szinte az egész családon végigfutott a nyavalya. Valószínűleg a balatoni nyaraláskor szedtük össze – meséli a Borsnak Nikoletta.
Egyre többen tapasztalnak hasonlót az országban. Az Országos Epidemiológiai Központ jelentése szerint négy megyében kisebb, közösségi gastroenteritisjárványt jelentettek az utóbbi időben. Egy szabolcsi kórházban és egy Fejér megyei üzemben is huszonöten betegedtek meg, ami előbbinél tíz-, utóbbinál pedig tizenöt százalékos arányt jelent.
A központ szerint nincs országos járvány, mégis több hasmenéses, hányásos megbetegedés fordul elő, mint általában. – A meleg miatt halmozódás mutatkozik a tápcsatornákat érintő megbetegedések számában – mondja dr. Bense Tamás háziorvos. Szerinte ezeket a helytelen táplálkozás miatti gyomorrontások, a rossz higiéniai körülmények vagy például a rota- és a calicivírus okozhatja. A kórokozók ugyanis szeretik a meleget.
– A lángos, a dinnye vagy a sárgabarack „meghajthat”, de a lenyelt strandvíz is okozhat ilyen tüneteket. Főleg a gyerekek vannak veszélyben, ők már egy hasmenés miatt is kiszáradhatnak. Diéta és sok folyadék a legjobb gyógymód, ha egy nap után sincs javulás, forduljunk orvoshoz!
Hogy kerüljük el?
- Mossunk gyakran kezet.
- Tegyük gyorsan hűtőbe az élelmiszereket.
- Ürítsük gyakran a kukát.
- Ne együnk zsíros vagy könnyen romló ételt (például nyers tojás)