A nyári melegben nincs frissítőbb, mint egy korsó hideg sör. Hogy milyen a jó sör, arról megoszlanak a vélemények. Van, aki a világosra esküszik, van, aki a sötét testesebbet kedveli, és mostanában népszerűek a gyümölcsösek. Lapunk a többszörös díjnyertes békés-szentandrási sörfőzdében kutatta a jó ital titkát.
Sok odafigyelés, gondosság, kiváló alapanyagok és a sörfőzőmester alapossága – ez különbözteti meg a kézműves sört a tömeggyártásban készültektől. Míg a rendszerváltás után százával jelentek meg az országban a kisebb sörfőzdék, addig ma csupán húsz maradt. Munkatársaink a Szent András Sörfőzdében leshettek be a kulisszák mögé. Itt ma hétféle sört főznek, a klasszikus világos mellett gyümölcsöset és feketét is, amelyben érződnek a malátás jegyek és a sötét színét is az adja. A gyümölcsös sör nem egyenlő a sör alapú gyümölcsös itallal.
– Gyümölcsös sört mi főztünk először az országban, 2003-ban. Egy kísérlet volt, ami jól sikerült. Együtt érleljük össze a gyümölcsöt a sörrel gyümölcságyon. Más íze van, mintha a kész sörhöz hozzátöltik a gyümölcsöt vagy az aromát. Azt sör alapú gyümölcsös italnak hívják – magyarázza Bukovinszky Béla a főzde vezetője.
Sok egyedi sör készül náluk, van olyan, amin másfél évig dolgoznak. – A meggyes sörünk például tizenhét hónapon át készült, egy új technológiát kellett bevezetnünk, hogy megtartsa a jellegzetes bordó színét. Helyi gyümölcsből készül, csak természetes alapanyagokból. Cukor helyett növényi édesítőszer van benne, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják – teszi hozzá Simkó József, a főzde alapítója.
Hogy milyen a jó sör, arra nem kapunk választ. A készítésben jártas szakemberek is csak mosolyognak: mindenkinek más. Függ az alkoholfoktól, az erjesztéstől, a szűréstől és a színét is lehet befolyásolni. – Minden sör alapja a víz, attól lesz jó – veszi át a szót Pekár Mihály, aki véletlenül lett sörfőző.
Mialatt gyeden volt a gyermekével, beiratkozott egy sörfőzőtanfolyamra. – A vizet tisztítják, mielőtt sört főznek belőle. Hozzákerül a maláta, a komló és az élesztő, s a legfontosabb, hogy a főzetek fokát, ízét, valamint illatát folyamatosan ellenőrizzék.
A főzdében sörözőt is kialakítottak, ahová a törzsvendégek mellett sörturisták is járnak az egész országból, és flakonokban viszik haza a csapolt sört. – Szeretnénk elérni, hogy a sör a gasztronómia szerves része legyen, ne csak a bor. A fekete bak sör például kiváló haléletek és pörköltek mellé, a világos bármely ételhez, a gyümölcsös pedig desszert helyett is fogyasztható – tanácsolja az alapító.