Aktuális

Saját brókereit is átverte a Buda-Cash vezére

Kárai Csaba

Létrehozva: 2015.03.31.

Kitüntette a legjobb brókert, és kitűnő üzleti eredményről beszélt Tölgyesi Péter, a Buda-Cash letartóztatott vezérigazgatója a csőd előtt néhány héttel egy zárt körű partin munkatársainak. Egykori beosztottjait kereste fel a Bors.

Pedró, azaz Péter – ez volt Tölgyesi beceneve a cégnél. A Bors által megkérdezett munkatársak úgy emlékeztek: a vezérigazgató mindenkivel tegező viszonyban volt.

Tölgyesi irodája a második emelten található. Ritkán mozdult ki onnan, de ha lenézett a székház agytrösztjének tartott üzletkötői terembe, annak mindig alapos oka volt. Itt, a mínusz 1. emeleten dolgoztak a brókerek, mintegy negyvenen. Tölgyesi néhány éve a nagyteremben állva jelentette be, kényszerből ki kell rúgnia több tucatnyi embert. Egyik forrásunk szerint könnyes szemmel beszélt, majd humánusan búcsúzott dolgozóitól.

Évente kétszer tartott kötetlen, ebédeléssel, pálinkázással egybekötött motivációs tréninget. Mindenkit meghallgatott, magáról azonban alig mesélt. 

Kupa az év brókerének

Utoljára a karácsonyi partin szólalt fel egy budapesti, Vörösmarty téri étteremben. Az év brókerét kitüntette: a legtöbb forgalmat produkáló pesti üzletkötő nevét egy kupára vésték fel. Azt mondta, jó évet zártak. Ötszázmilliós volt a cég eredménye. Papíron. Két hónap múlva pedig kiderült: az igazság az, hogy sok tízmilliárdos a hiány.

Közvetlen volt, de magánéletéről alig tudtak valamit beosztottjai. Azt látták rajta, hogy bár vagyonos, visszafogottan él. Fekete Audival járt, ám ez nem volt kirívó: Pintér Zoltán egykori tulajdonos, az ország 33. leggazdagabb embere Mercedesszel, a menedzsment más tagjai BMW-vel érkeztek. Tölgyesi egyetlen szenvedélyéről, a vitorlázásról is csak egy plakát árulkodik a székház konyhájában. Ezen egy hajó látható, rajta Buda-Cash felirattal.

Fügében

Tölgyesi, bármennyire is közvetlen személyiség, senkinek sem szólt a közelgő csődről. A brókerek február 24-én hiába akartak üzletet kötni, a rendszer már nem engedte. Felfügesztették a céget, amit a szakzsargonban úgy hívnak: fügében vannak. Mindez a Ménesi úti székházban történt, ahol aznap a vezérkarnak már nyoma sem volt. A dolgozók ezt külön nehezményezik: ők is vehettek részvényeket, piaci jutalékot fizettek a Buda-Cash-nek, ám, mivel a brókerház dolgozói, nem kapnak kártérítést. Azaz mindenük elúszott.

És hogy mennyit kerestek? A brókerek például havi 150-170 ezer forintot.

Árnyékrendszer

A cégnek 15-20 ezer ügyfele volt, több mint 60 milliárd forint értékű részvénnyel. Az első, mintegy százmilliós veszteséget 1997-ben, még az orosz és ázsiai válság előtt szenvedhették el, ám titokban tarthatták. Lejtőre azonban, mint más kereskedőházak, ők is csak 2010-től kerültek. A kis ügyfelek folyamatosan vették ki a pénzüket a hirtelen árfolyamzuhanások miatt.

Először akkor, amikor egy nyilatkozat arról szólt, hogy a csőd szélén áll az ország. Utoljára pedig akkor, amikor a svájci központi bank elengedte a svájci frankot. Mindkét lépés a forint hirtelen gyengülésével járt, néhány óra alatt több tízmilliós veszteségek keletkeztek. Aki shortolt, jól járt. De ők kevesen voltak.

A sokmilliárdos hiány azonban nem apránként jött össze, az az elmúlt néhány hónap terméke – vélte az egyik nyilatkozó. Házon belül úgy tudják, kétmillió OTP-részvénynek is lába kelt. Az napi árfolyamon 10 milliárd 738 millió forint.

Hogy miként? Mindenki csak találgat. Az egyik verzió szerint kölcsönadták más ügyletek fedezeteként a tulajdonosok tudta nélkül. Ehhez azonban kellett egy másik, a tőzsdefelügyeletet megtévesztő kimutatás, azaz egy árnyékrendszer. Hogy valóban így történt-e, arra majd a nyomozás ad választ.

Ami maradt...

Az ügyészség szerint mintegy 68 milliárd forint értékű vagyont sikerült biztosítani, így remény van arra, hogy minden károsultat kártalanítani lehet. Az okozott kárt 62 milliárdra becsülik.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek