Nagy port kavart a hétvégén, hogy Amerikában le kellett lőni egy gorillát az állatkertben, miután beesett hozzá egy kisfiú. A Bors megtudta: Budapesten is így tennének.
Forrás: Thinkstock
A világon a nagy számok törvénye alapján az évi több millió állatkerti látogató közül egy-egy valahogy bejuthat a vadállatokhoz. Az elmúlt napokban több ilyen hírről is lehetett hallani. Múlt héten Chilében mászott be egy öngyilkos férfi az oroszlánokhoz, a hétvégén pedig Cincinnatiben esett be egy négy éves kisfiú a gorillákhoz. Az állatkert vezetősége végül úgy döntött, hogy agyonlövik Harambét, mert az altató későn hatott volna. A Bors utánajárt, hogy Magyarországon hasonló esetben mi a szabály.
– Szinte elképzelhetetlen, hogy nálunk hasonló eset előfordulhasson – mondta a Borsnak Hanga Zoltán a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője. Mindenhol olyan korlátok és védőháló választja el a látogatót az állatoktól, amin nehéz lenne átmászni. Ezen kívül kamerák és a munkatársak is figyelik a területet.
– Arra az esetre, ha valaki mégis bejutna az állatok közé, az nem vita tárgya, hogy mi történjen, mert jogszabály írja elő a teendőket. E szerint első az ember élete, utána jön az állat majd a vagyonvédelem – folytatta Hanga Zoltán.
– Az intézkedési terv szerint egy vezérlő személy mindig bent tartózkodik az állatkertben, és ő dönt, hogy vészhelyzetben mi legyen. Rajta kívül létezik az a mindig riasztható személy, aki éles vagy altató lövedékkel lőhet. Előfordult már külföldön, hogy egy csimpánz kihúzta tűt és visszahajítva eltalált valakit. Fontolóra kell venni, hogy mi lehet az állat reakciója, mert a hatás csak néhány perc múlva várható. Utólag könnyű bírálni, de ott a legjobb döntést kell hozni a rossz vagy a rosszabb lehetőség közül – mondta Hanga Zoltán.
A nyíregyházi Állatpark igazgatója hasonló intézkedési protokollról tájékoztatta a Borsot.
– Ha lehet, meg kell próbálni elválasztani az állatot az embertől, de első az emberi élet mentése. Két személy van az állatparkban, aki mindig elérhető és dönthet, hogy mi történjen és kettő, aki a páncélszekrénybe elzárt éles lőfegyvert használhatja. Közülük egy mindig bent van a területen – mondta a Borsnak Gajdos László.
A Gödöllőn több méter magas kerítéseket és villanypásztorokat építettek filmekben szereplő medvék és farkasok köré.
– Ha valaki mindezt kijátszva bejutna hozzájuk, az ésszerűség döntené el, hogy mit tegyünk. Egy biztos, az ember élete mindennél előbbre való – mondta a medvékkel és farkasokkal dolgozó Horkai Zoltán, az Animal Training vezetője.