Aktuális

Örökre megsebzik a gyerek lelkét az alkalmi pofonok

Bors

Létrehozva: 2016.05.24.

Nem fáj a gyereknek, ha néha kap egy pofont – gondolják még napjainkban is néhányan. Ők nem tudják, hogy milyen jelentős hatással van a gyerek lelkére még az alkalmi tettlegesség is.

Örökre megsebzik a gyerek lelkét az alkalmi pofonok

Forrás: Thinkstock

Talán a szülő végső elkeseredése, talán a tudatlansága, esetleg az ő gyerekkorából hozott minta miatt jár el az anya vagy az apa keze időnként. Egy koki, egy pofon, egy ütés a popsira – van, aki úgy gondolja, ez aztán nem árt a gyereknek, sőt még csak nem is fáj neki annyira, hogy félnie kelljen tőle. Ez azonban egy hatalmas tévedés! A pofont adó egyrészt nem érzi, hogy milyen fizikai fájdalmat okoz, és valószínűleg azt sem méri fel, hogy mekkora rémületet vált ki az aprócska gyerekből ezzel az agresszióval. Nem beszélve a megalázásról.

Egy új amerikai tanulmány most pontosan körbejárta a témát, és egyértelmű bizonyítékokat hozott arról, hogy még a néha-néha eljáró kéz is súlyos lelki sérüléseket okoz a gyermeknek, egy életre nyomot hagy benne. 

A University of Texas és a University of Michigan kutatói ötven éven keresztül figyeltek meg több mint százhatvanezer gyermeket, az adatok konkrét válaszokat adtak. 

– A szülők nem gondolnak bele abba, hogy az időnként kiosztott pofon hosszú távon milyen károkat okoz, nekik ilyenkor csak az jár a fejükben, hogy azonnal érjék el azt az eredményt a gyerek viselkedésében, amit akarnak – írta le tanulmányában Elizabeth Gershoff, az University of Texas professzora. Úgy gondolják, hogy egy pofon teljesen más, mint egy kemény ütés. Ez tévedés. Mindkettő ugyanolyan negatív hatással van a gyerekre, a pofon legfeljebb csak valamivel kisebb mértékben.

Ellentétes hatás

Az alkalmi pofonokkal a szülő pont az ellenkezőjét éri el annak, amit akar. A gyerekeknél a memória csak később alakul ki, körülbelül négyéves koruk után, de az ennél korábban kapott pofonok is megmaradnak tudat alatti tapasztalatként. Azok a gyerekek, akiket ért már ilyen atrocitás, a kutatás adatai szerint később jóval dacosabbak, agresszívabbak és antiszociálisabbak voltak, mint a többi, pofonok nélkül fejlődő gyerek. 

Egy másik következménye, hogy negatív hatást gyakorolnak az IQ fejlődésére, vagyis az alkalmi pofonok butíthatják a gyereket. 

A megalázás ugyanaz

Még a látszólag kicsi pofon is számít, mivel az ezzel járó megalázottság érzése ugyanakkora, mint az erősebb ütésé. A test és a lélek egyaránt fáj. De az erőszakot nem csak fizikálisan, hanem verbálisan is el lehet követni a gyerek ellen. A „te gazember”, a „nem vagy jó semmire” és a hasonló mondatok is nagyon rossz hatással vannak a gyerekre. Ezek is ugyanúgy csattannak rajta, mint egy nagy pofon. 

Mit tehet a szülő, ha elveszíti a türelmét?

A szülők gyakran válnak türelmetlenné a sok munka, a túlterhelés, az anyagi gondok és az egyéb „felnőttes” dolgok miatt. Megesik, hogy ez a stressz aztán a gyereken csattan. Sokuk azonnal megbánja, ha eljár a keze, de ennek hatásait már nem lehet visszaszívni, így a megelőzésre kell figyelni. Aki tudja magáról, hogy hajlamos a gyors hangulatváltozásra és az agresszióra, annak ajánlott egy antiagresszió-tréningen részt vennie. Megoldást jelenthet még a stresszűző gumilabda is, bár ennek sokszor nem veszik komolyan a jótékony hatását. Tartson a keze ügyében egy ilyen labdát, és ha érzi, hogy mindjárt elborul az agya, akkor szorítsa meg néhányszor és lassan engedje ki. Ez egy kis szelepként működik, szinte kiengedi belőlünk a haragot. 

Idegesítő helyzetek és megoldásuk

Evés: a gyerek nem hajlandó megenni az elé tett ételt. Ilyenkor nevezzük el vicces néven azokat, pél­dául a halat tengeri csir­kének, vagy a húsos babot cowboy babnak. Így szívesebben megeszi azokat.

Esés miatti fájdalom: a gyerek elesik, felhorzsolja a térdét, de sokáig nem akarja abbahagyni a sírást. Ilyenkor elterelhetjük a figyelmét azzal, hogy szólunk neki, hogy ezt a sebet lefotózzuk, hozza ide a fényképezőgépet. Míg ezzel és a fotózással foglalkozik, biztosan lenyugszik. 

Nem akar lefeküdni: helyezzünk egy anyagból vagy szúnyoghálóból készült baldachint az ágya fölé, és játszszuk el, hogy sátorozni megy. Így sokkal érdekesebb lesz ágyba bújni. 

Kapcsolódó véleménycikkünk itt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek