Aktuális

Félnek a kinti magyarok a britek EU-s kilépésétől

Bors

Létrehozva: 2016.06.25.

<p>Magyarországra káros hatással lesz a meglepő eredménnyel zárult népszavazás, ami arról döntött: Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.</p>

Forrás: AFP/Europress

Gazdasági visszaesés

Mivel Nagy-Britannia az 5. legnagyobb a világon és a 3. legnagyobb az EU-ban, a kilépés okozta világválság a kisebb országokat rázza meg legjobban, mint például Ma­gyarország. Közgazdászok szerint akár 0,5 százalékkal is visszaeshet a magyar gazdaság növekedése, ez több százmilliárd forint adóbevételtől foszthatja meg a magyar államot is. Ráadá­sul a britek nettó befizetők, azaz többet fizetnek be az uniós költségvetésbe, mint amennyit visszakapnak. Emiatt kevesebb uniós támogatást kaphatunk a jövőben.

Devizaválság

Mélyrepülésbe került a brit font árfolyama, mert a befektetők félnek a kilépés okozta brit veszteségektől, például attól, hogy az uniós országokkal kereskedő brit cégeknek vámot kell fizetniük. A font zuhanása miatt gyengülhetnek más európai pénznemek is. Ha a forint gyengül, ez inflációt, a devizahitel-törlesztőrészletek emelkedését okozhatja.

Hazajönnek a magyarok

Hivatalosan százezer, becslések szerint háromszázezer magyar állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában. Nem uniós polgárok viszont csak olyan állást tölthetnek be, ahol munkaerőhiány van vagy felsőfokú végzettség szükséges, illetve legalább évi 30 ezer fontos (11,8 millió Ft) fizetés van. A legtöbb magyar a vendéglátás­ban vagy az iparban dolgozik, ahol ezek a feltételek nincsenek meg. Ha a többségnek haza kell jönnie, lehet, hogy itthon nem kap munkát vagy csak alacsony bérért. Miközben a Nagy-Britanniában dolgozók több százmilliárd forintot utalnak haza évente.

Mások is kiléphetnek

Ha a brit példa hatására még több gazdag európai ország akar majd kilépni az unióból, az tovább fokozhatja a válságot. Cameron brit kormányfő az eredmény miatt lemondott. 

Így szerezheti meg az angol állampolgárságot

5 évig az Egyesült Királyságban kell élni, ezalatt legfeljebb 450 nap tölthető külföldön. Ezután állandó tartózkodási en­gedélyt kell igényelni, majd to­vábbi egy év után lehet jelentkezni állampolgárnak.

Nem lehet adó- vagy társadalombiztosítási tartozása.

Makulátlan erkölcsi bizonyítvány.

Angoltudás és jó eredmény az Élet az Egyesült Királyságban nevű teszten.

Mi lesz a kinnlévőkkel?

László (29), London // Nem hiszem, hogy aki évek óta itt él, dolgozik és adózik, azt hazaküldenék, de ezután már csak hiányszakmával lehet vízumot kapni. A be­vándorlás feltételeit úgyis az új kormány szabja majd meg, szóval az állampolgárságon még nem gondolkoztam.
Adél (25), Farnham // Az angol barátaimat is szíven ütötte a döntés, többen Olaszországba vagy Hollandiába akarnak költözni a kiválás miatt. Egy barátnőm most vett házat Skóciában, de nem tudja, mi lesz így vele.
Sándor (32), Manchester // Én itt végzem az egyetemet és dolgozom, ezért nem aggódom. De most elgondolkoztam az ál­lampolgárságon. Viszont teljes a bizonytalanság, még az angol barátaim is dühösek, csalódottak, ők a maradásra szavaztak.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek