Bár még nem számolták meg az összes szavazatot, a brit közmédia, vagyis a BBC, valamint az ITV és a Sky News szerint a kilépéspártiak nyertek a csütörtökön tartott népszavazáson.
Forrás: Wikipedia
A BBC előrejelzése szerint 43 év után Nagy-Britannia otthagyja az Európai Uniót. Előrejelzésük szerint a maradáspártiak csak 48 százalékot kaptak, szemben a kilépéspártiakkal, akik 52-t.
A BBC honlapján azt írták, London és Skócia a maradás mellett állt, ezzel szemben Észak-Angliában a kilépéspártiak voltak többségben.
A piac egyből reagált a lassan biztossá váló eredményre, a font árfolyama komolyat zuhant, 1985 óta nem volt ilyen gyenge az amerikai dollárral szemben. Valószínűleg a londoni tőzsdén is komoly esések várhatóak, így a mai kereskedés felfüggesztését indítványozta pár politikus.
A korábbi baloldali Európa-miniszter, Keith Vaz szerint az emberek az érzelmeikre hallgatva szavaztak, de katasztrofális eredménye lesz a kilépésnek. Nem csak Nagy-Britanniában, hanem Európában és a világ többi részén is.
A szélsőséges populista párt, a UKIP vezetője már 20 éve kampányol a kilépés mellett. Most úgy nyilatkozott Nigel Farrage, „ez a hétköznapi emberek győzelme, a tisztességes emberek győzelme lesz”. Cütörtök kora este egyébként ő is úgy gondola, hogy a maradáspártiak győznek.
Farage és a baloldali ellenzéki Munkáspárt felszólította David Cameron miniszterelnököt, hogy ,mondjon le. Cameron írta ki a népszavazást, de a maradás mellett kampányolt.
A miniszterelnök pártja megosztott volt a népszavazás előtt. A korábbi londoni polgármester, Boris Johnson a kilépés mellett állt, ugyanakkor társaival egy olyan levelet írtak, amiben Camerontól azt kérték, maradjon.
Egyelőre azt nem tudni, hogy a kilépés mivel jár majd, így a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok jövője is bizonytalan, ahogy az is, hogy ezek után Magyarországról érkezhetnek-e az országba újabb munkavállalók. A kilépést szorgalmazók közül sokan ugyanis, pont azért szavaztak így, mert úgy érezték, az EU más országaiból érkezők elveszik a munkájukat.