A balesetek többsége otthon történik. Ezekben több mint kétszer annyian halnak meg évente, mint a közúti, a vasúti, a vízi és a légi közlekedési balesetek során összesen. Az apróbb-nagyobb sérülések is igen gyakoriak, és ebben a leginkább veszélyeztettek a gyerekek. Ahhoz adunk tippeket, hogyan tehetjük gyerekbiztossá a lakást.
Forrás: Thinkstock
1. Szekrények. A legkisebbet és a legnagyobb, stabilnak látszó szekrényt is a falhoz kell rögzíteni. Ez megakadályozza, hogy a hegymászót játszó vagy éppen a fölső polcon lévő tárgyat megszerezni akaró gyerekre dőljön a bútor.
2. Szúrós tárgyak. Itt nem feltétlenül csak a késekre és ollókra kell gondolni. A padlón, szőnyegen többféle olyan játék is lehet, amely felsértheti az állandóan futkosó, mászó gyerek kezét vagy lábát. Ezeket folyamatosan szedegetni kell a kicsik után. A bútorok éles sarkait fedjük le erre való speciális védőeszközzel!
3. Ablakok. Tegyük a gyerek számára nyithatatlanná az ablakot! 3-4 éves korától már a legváratlanabb pillanatokban próbálja nyitogatni az ablakokat.
4. Füstérzékelő. Legalább a kicsik szobájában, de inkább az egész lakásban szereljünk fel füstérzékelőket! A gyerek számára elérhető magasságban használjunk olyan lámpákat, amelyeknek az égői nem forrósodnak fel!
5. Lépcső. Ahol lépcső is van a házban, lakásban, ott tegyünk fel biztonsági kaput, hogy egyedül ne tudjon felmenni, lejönni! Ügyeljünk rá, hogy a rácson ne férjen át a gyerek feje, nehogy beszoruljon, ugyanígy a lépcső korlátjánál is garantáljuk, hogy ne tudjon ezzel próbálkozni!