Több mint egymillió horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a halőrdrónokat mutatjuk be.
Nagy erőkkel küzdenek a halőrök az orvhorgászok ellen. Mindent bevetnek, hogy megfékezzék őket. Ám vannak olyan vízterületi részek, főleg az ártereken, ahova csónak nélkül nem lehet bejutni, ilyenkor vetik be a halőrök a drónokat, amelyeket már egyre több halgazdálkodásra jogosult szervezet használ.
Donkó Péter, a Közép-Tisza Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének elnöke, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) alelnöke lapunknak elmondta: a tavalyi év során használták először náluk a drónokat.
– A Tiszánál a legnagyobb problémát az jelentette, hogy az árterekre csak csónakkal tudtunk bejutni. Ez rendkívül időigényes és költséges folyamat. Ezt sokkal olcsóbban, kisebb energiával is meg tudjuk tenni, ha drónokat használunk. Tavaly januárban vásároltuk az elsőt, amelyet lámpával, hőkamerával és éjjellátóval is felszereltünk.
Sajnos vannak olyan részei a Tiszának, ahová előszeretettel érkeznek éjszakánként orvhorgászok, -halászok. Ráadásul saját „figyelőszolgálattal” bírnak, akik jelentik a tiltott tevékenységet végző pecásnak, ha jön a halőr. Ilyen esetekben jön jól a drón, amely feltérképezi a területet, adott esetben felveszi a bűncselekményt, így a halőröknek könnyebb tetten érni az orvhorgászokat
– fogalmazott a Borsnak Donkó Péter, aki azt is elárulta, hogy
már az első évben tetten értek két csapatot a drón segítségével
. Egyik bandát a Nagykunsági-főcsatornán, a másikat pedig a Jászsági-főcsatornán.
A MOHOSZ alelnöke kiemelte: utólagos azonosítás nincs, így a vízparton kell tetten érni az orvhorgászokat.
– Olyan azonban előfordult már, hogy messziről figyeltek a kollégák egy kíméleti területre behorgászó pecást, akinek szabályszegését rögzítette a drón, majd a felvételt megmutatták az akkor már szabályosan horgászó férfinak – tette hozzá Donkó Péter, aki arról is szót ejtett, hogy náluk, a Közép-Tisza Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségénél két halőr rendelkezik drónvizsgával, de tervezik a létszámot bővíteni.
Azt azonban tudni kell, hogy egy ilyen profi eszköznek borsos az ára, körülbelül két-két és fél millió forintba kerül. Ezek a drónok már rendkívül fejlettek: a gallyak közé nem repülnek be, ha a GPS-jelet elveszti, akkor visszatér az indulási helyre, egyszóval „bolondbiztos”.
Donkó Péter azt is elárulta: egyelőre a halőrdrónok nem MOHOSZ-támogatott eszközök, vagyis anyagi támogatást még nem kapnak hozzá a szervezetek. Az alelnök szerint az országban akkor fognak majd elterjedni ezek az eszközök, ha pályázhatnak majd rá az egyesületek.