<p>2014-ben nagyot futott a videómegosztókon a a jeges vízzel töltött vödrökkel magukat lelocsolókról szóló felvételek. Teljesen komolytalannak tűntek, de kiderült, csak volt értelme.</p>
A jegesvödör-kihívást, vagyis az Ice Bucket Challenge-t eredetileg azért indították el, hogy a résztvevő vagy leönti magát jeges vízzel vagy adományoz az ALS kutatására létrejött alapítványnak. Az ALS hosszabb nevén amiotrófiás laterálszklerózis, ebben a betegségben szenved a fizikus Stephen Hawking is.
A kihívásba – legalábbis a vödrös részébe – rengetegen beszálltak, Oprah Winfrey, Justin Bieber, Mark Zuckerberg is. A magyar szereplők közül talán a leghíresebb az akkor a budapesti főpolgármesterségért küzdő Falus Ferenc volt, aki a sikeres vödrös kihívás után el is felejthette a városvezetői pozíciójáért vívott harcát.
Akkoriban sok kritika érte az akciót, arról is szó volt, hogy nem is folyik be belőle pénz, sőt, arról is, hogy a legtöbben nem is tudják, hogy az ALS elleni harcért indult el.
Erre cáfolt most rá Project MinE, egy genetikai adatokat gyűjtő projekt. Ugyanis a felajánlásokból csak az első 30 napban 100 millió dollár jött össze, és ebből a pénzből megtalálták azt a gént, amely szerepet játszik az ALS kialakulásában.
Igaz, csak az ALS-esek mindössze 3 százalékában találták meg ezt a gént, de abból már kideríthetik, miér alakul ki a betegség.
A projektben 15 ezer beteget térképeztek fel összesen 11 országból. A most kijött kutatásban 80 kutató vett részt.