<p>Vajon számolnunk kell Magyarországon is olyan jellegű terrortámadásokkal, mint amilyenek a közelmúltban Európa több nagyvárosában is történtek?</p>
Forrás: Vadnai Szabolcs, MTI
Vajon nálunk bekövetkezhet-e a nizzai terrorcselekményhez hasonló eset, amikor a tunéziai Mohamed Lahouij-Bouhlel egy bérelt hűtőkocsival a francia nemzeti ünnepet lezáró, késő esti tűzijátékot néző tömegbe hajtott, nyolcvannégy ember halálát okozva ezzel. A franciáknál már korábban is történt hasonló eset. Az 1998-as labdarúgó-világbajnokság idején az utcai ünneplést a nizzaihoz hasonló merénylet tette tönkre: a tömegbe hajtó gépkocsival egy embert megöltek, százötvenet megsebesítettek.
Tankok és kordonok között araszolva juthattak csak be a turisták a Szent Péter térre a Vatikánban a múlt hét végén. Az olasz rendőrség a nizzai terror után két nappal mindent elkövetett, hogy ellenőrizetlenül egyetlen autó se hajthasson át, ezért az utcákat páncélkocsikkal zárták le. Ez a fajta elővigyázatosság a híresen óvatos Vatikánban is újdonságnak számított. Adott esetben – főleg egyházi rendezvényeken – óriási tömeg gyûlik össze a Szent Péter-bazilika előtti téren.
A Bors arra volt kíváncsi, hogy augusztus 20. közeledtével Magyarországon milyen intézkedésekre számíthatunk a fôvárosban. Hiszen az állami ünnepet hagyományosan lezáró tűzijáték százezreket mozgat meg, sokan emiatt utaznak Budapestre. A Terrorelhárítási Központ helyett végül a honvédelmi tárca Nemzeti Rendezvényszervező Hivatala világosított fel: most nem indokolt komolyabb készültség.
– A rendvédelmi szervek műveleti, valamint partnerszolgálati együttműködés keretében szerzett, terrorizmusra és terrorcselekményekre vonatkozó információk alapján a Terrorellenes Koordinációs Bizottság megállapította: a 2016. március 29. óta Magyarország egész területén hatályban lévő hármas, azaz közepes terrorfokozat megváltoztatása nem indokolt – közölték. A nizzai támadás után a bizottság úgy látta, hazánk veszélyeztetettségének növekedése nem valószínűsíthető. – Az augusztus 20-i programok biztonságos lebonyolításáért az operatív törzs felel, amely a programok teljes ideje alatt folyamatosan figyelemmel kíséri az eseményeket. Szükség esetén azonnal meghozza a döntéseket – húzták alá. Vagyis hiába várunk tankokat az utcákra, azokra most semmi szükség.