Aktuális

Cuki! Fehér oroszlán született Nyíregyházán – videó

MTI

Létrehozva: 2016.08.27.

Fehér oroszlán (Panthera leo krugeri) született a Nyíregyházi Állatparkban, az anyaállat a kifutóban, a látogatók szeme láttára adott életet utódjának.

A száznapnyi vemhesség után, péntek délután világra jött oroszlánkölyök a parkban 2015 óta élő szülőpár első utóda – tájékoztatta Révészné Petró Zsuzsa, az állatpark szóvivője szombaton az MTI-t.

A szakember elmondta, egy holland állatkertből származó hím állat, Inkosi, illetve a korábban egy cseh állatparkban élő nőstény Binti eleinte normál színezetű fajtársaikkal éltek közös csapatban, majd idén külön kifutóba kerültek annak reményében, hogy közös utóduk születik. (A kölyök csak abban az esetben lesz világos bézs bundájú, ha a szülőpár mindkét tagja rendelkezik ugyanezzel a ritka színt okozó génnel).

A gondozók egyelőre nem tudták megállapítani a kölyök nemét, erre valószínűleg a kéthetesen elvégzett orvosi vizsgálaton kerülhet sor – közölte a szóvivő. Az állat bundájának színezete szüleihez hasonlóan világos bézs színű, szemei körülbelül kéthetesen nyílnak majd ki.

A „fehér” színváltozatú állatok a dél-afrikai, más néven krugeri oroszlán alfaj egyik populációjához tartoznak, és csak Dél-Afrikában, Timbavati és Kruger Nemzeti Park területén élnek. Világos színűk a rejtőzködést segíti, mivel ezt a régiót a fehér homokos folyómedrek, valamint magas fű jellemzi.

A krugeri oroszlánok ezen színváltozata egyike Afrika legtitokzatosabb állatainak, mivel évszázadokon keresztül csak sejtették létüket. A dél-afrikai őslakosok tisztelték őket, mint az isteni világ közvetlen küldötteit. Élőhelyük, Timbavati jelentése „a hely, ahol a csillag-oroszlánok lejöttek”.

A ritka ragadozókról először 1928-ban lehetett hallani, de csak a hetvenes években kaptak nyilvános figyelmet Chris McBride The White Lions of Timbavati (Timbavati fehér oroszlánjai) című könyv megjelenése után. Ekkor szerzett tudomást a világ létezésükről, ettől kezdve a fehér emberek kívánatos vadásztrófeájává váltak.

Állományuk a vadászat miatt jelentősen lecsökkent, 1994-ben láttak utoljára vadon élő egyedet. Napjainkban az állatkertben és a rezervátumokban élő állatok száma nem éri el az ötszázat, köztük két ivarérett állat – és most már utóduk is – a Nyíregyházi Állatparkban látható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek