Aktuális

Sanyi bácsi túlélte a vietnami poklot

Létrehozva: 2016.08.27.

Kovács Sándor 42 évvel ezelőtt békefenntartóként szolgált  Vietnamban. Időnként még ma is felriad éjjelente, amikor álmában egy bombaraktár robban  mellette. 

A Békéscsabán élő veterán katona a Borsnak elmondta, hogy 1973-74-ben az ENSZ békefenntartójaként jutott el a kelet-ázsiai országba. A megkötött fegyverszünet betartását felügyelő különítmény tagjaként kilenc hónapot töltött ott. 

– Angolból és oroszból érettségiztem, valószínűleg ez volt az egyik ok, amiért bekerülhettem a csapatba. Mellettünk lengyelek, irániak és kanadaiak dolgoztak még, utóbbiakat idővel az indonézek váltották – mesélte.

Sanyi bácsi sok ereklyét megőrzött ebből az időből. Megmutatta nekünk zubbonyait, különböző térképeket, valamint az általuk készített Vietnami–magyar Híradó című újság egy-egy példányát. De előhúzott egy gyönyörű tőrt is, amelyet harci roncsokból készítettek a helyiek. Emellett számtalan fényképet is készített útjáról, amelyeket egy hatalmas albumban tart. 

– Egy aknatámadást elszenvedett óvodához rendeltek ki a csapatommal. Szanaszét hevertek a gyerekek holttestei. Az ott látottak örök nyomot hagytak bennem, amíg élek, sohasem felejtem el. De a szállásuk mellett felrobbantott napalmraktár is komoly traumát okozott. Óriási mázlim volt, hogy én túléltem a detonációt. Ezzel együtt ha nyernék a lottón, mindenképpen visszamennék Vietnamba. Érdekelne, mennyi minden változott azóta – árulta el. 

Sanyi bácsi hazatérte után a helyi tanácsnál dolgozott tovább mindenesként. 

– A kint kapott fizetésemből itthon mindössze egy 126-os Fiatot tudtam venni a családomnak – vallotta be.

Magyar küldetés

A vietnami háború alatt bővebb értelemben a teljes második indokínai háborút (1955–1975), szűkebb viszonylatban az ebbe való közvetlen amerikai katonai beavatkozást (1965–1973) lehet érteni. A háború az 1954-ben ideiglenesen kettéosztott Vietnam újraegyesítéséért folyt, amely során ideológiai alapon Kína és a Szovjetunió a kommunista Észak-Vietnamot, míg az USA Dél-Vietnamot támogatta. A párizsi békeszerződés aláírása után az Egyesült Államok 1973-ban kivonult az országból, és felállították a Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottságot (International Commission of Control and Supervision, ICCS). A békeszerződés többek között arról rendelkezett, hogy a Bizottságnak Kanada, Magyarország, Indonézia és Lengyelország képviselőiből kell állnia. Az ICCS működését sorozatos katonai és diplomáciai incidensek jellemezték. Vietnami szolgálata teljesítése közben több magyar katonatiszt is életét vesztette.

Az északiak a békeszerződést megszegve 1975-ben lerohanták Dél-Vietnamot, és elfoglalták a déli fővárost, majd 1976-ban Vietnami Szocialista Köztársaság néven hivatalosan is egyesült az északi és déli országrész.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek