Aktuális

A Nagy Testvér már mindenütt figyel

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2016.09.29.

Egyre több folyamatosan működő kamerát láthatunk a környezetünkben. Motorosok, kerékpárosok sisakján, autók műszerfalán vagy éppen az ablakokból kifelé irányítva. Mire használhatjuk ezeket?

Szomorú aktualitása van a térfigyelő kamerák hasznosságának. A napokban történt robbantás után jó hasznát vette a rendőrség ezek felvételeinek. Ilyen tragikus eseményeknél nem számít, hogy legálisan vagy éppen kedvtelésből működtetett kamerák felvételeit nézik-e, a lényeg a bizonyíték. Megkérdeztük dr. Magyar György ügyvédet, hogy a mindennapokban mire és hogyan használhatjuk jogszerűen ezeket.

– Abból kell kiindulni, hogy a hatályos Polgári Törvénykönyv alapján képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges – mondta Borsnak az ügyvéd. – Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez, és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.

Kell a figyelmeztetés

Magánterületen a tulajdonos dönthet úgy, hogy biztonsági okokból megfigyelőrendszert telepít, azonban ehhez kell a vele egy házban lakók hozzájárulása, illetve a területre belépő egyéb személyeket is tájékoztatni kell arról, hogy térfigyelő rendszer működik, így minden esetben ki kell függeszteni egy jól látható helyre egy táblát, ami erre figyelmeztet. 

Amennyiben nem csak a tulajdonunkon belüli terület megfigyelésére alkalmas a berendezésünk, hanem a járdára vagy a szemközti parkolóra is kiterjed, ezt jól elhelyezett táblán jeleznünk kell – hívta fel a figyelmet dr. Magyar György. – A felvételeket alapesetben három napig lehet megőrizni, de indokolt esetben ez 30 vagy 60 napig meghosszabbítható. 

Bizonyítékként felhasználható

Amennyiben a felvételeket bírósági vagy hatósági eljárásban  bizonyítékként kívánjuk felhasználni, abban az esetben a törlésre vonatkozó határidőket nem kell alkalmazni. Ami a felhasználást illeti, ma már egységes a bírói gyakorlat abban, hogy nem minősül visszaélésnek a képmás vagy hangfelvétel készítése vagy felhasználása, amennyiben arra közvetlenül fenyegető vagy már bekövetkezett jogsértés bizonyítása érdekében, közérdekből vagy jogos magánérdekből kerül sor. Lehet ez gépkocsilopás vagy     -feltörés, baleset, vagy életveszélyes országúti manőver feltéve, ha a képmás vagy hangfelvétel készítése vagy felhasználása a bizonyítani kívánt jogsértéshez képest nem okoz aránytalan sérelmet – mondta dr. Magyar György ügyvéd.

Milyeneket vásárolhatunk?

  • A professzionális videokameráktól, a családi eseményeket megörökítő százezer forint körüli kézi kamerákig sok minden vásárolható a boltokban. De vannak egyszerűbb feladatra tervezett, kevésbé jó minőséget produkáló, ám nagyon olcsó kamerák is. Ide sorolhatók azok a sportkamerák, amiket az autók szélvédőjére rögzítenek vagy felszerelhetők a kerékpárosok, motorosok bukósisakjára. A sportkamerák ára széles skálán mozog. Beszerezhetők már tízezer forint alatt is. A többet tudók természetesen drágábbak, de azok már képesek WiFi kapcsolattal közvetlenül a netre feltölteni a felvételt. Akkumulátorral működnek, általában két órát bírnak egy töltéssel. 
  • Vehetünk a házak falára, ablakokba felszerelt, a felvételt közvetlenül számítógépre rögzítő térfigyelőt is. Ez utóbbiak ára 1750 forintról indul, a csúcsminőség négymillió körül van. 
  • A gépkocsikban elhelyezettnél többnyire alapkövetelmény, hogy a szivargyújtóról is kaphassanak tápfeszültséget. A kamerák a kijátszáshoz összeköthetők számítógéppel, de a kivett kártyát közvetlenül is betehetjük a számítógépbe. Harminchétezer forintért már olyan belső kamera is kapható, aminek dupla optikája van, így egyszerre képes rögzíteni az utasfülkében és az úton történt eseményeket.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek