Aktuális

Bukta a pert, mert Istennek nincs lakcíme

Bors

Létrehozva: 2016.09.04.

Botrányosan kevés vagy elképesztően túlzó büntetés 13 év fegyházat kapni terrorizmusért? Budaházy György ítélete kapcsán a Bors elmerült a legfurcsább hazai és külföldi verdiktekben.

Politikusok a hűvösön

Csak 6 év fogházra ítélték hivatali vesztegetésért 2002-ben a volt kisgazda államtitkárt, Székely Zoltánt, aki 20 millió forintot kért egy vállalkozótól, hogy megrendelésekhez segítse. Szintén 6 évet kapott – viszont fegyházban letöltendőt – a szocialista Zuschlag János 2011-ben csalásért és közpénzek elsikkasztásáért. Az egykori MSZP-s főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós még kevesebbel megúszta: idén januárban 2 év felfüggesztett börtönt kapott bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelésért. Korrupcióért egyetlen magyar politikus sem kapott még a felsoroltaknál nagyobb büntetést.

Idióta perek

Pavel M. 2005-ben beperelte a román ortodox egyházat, mert Isten nem védte meg őt az ördög csábításától. A bíróság szerint azonban Isten nem természetes vagy jogi személy, így nem tartozik a román törvények hatálya alá. Amerikában egy hasonló perben a bíró arra hivatkozott, hogy Istennek nincs lakcíme, ezért nem lehet értesíteni az eljárásról.

Egy ismert energiaital-gyártót viszont nyugodt szívvel tizenhárommillió dollár pénzbüntetésre ítéltek az USA-ban azért, mert a reklámjával ellentétben a terméke nem ad szárnyakat. Egy idős hölgy pedig 680 ezer dollárt perelt ki egy gyorsétteremláncból, mert a kávéjuk az autóban az ölébe ömlött és leforrázta. 

Öltél, fizess!

Autóval menekült a rendőrök elől 1995-ben O. J. Simpson futballsztár és színész, akit volt felesége és annak szeretője brutális meggyilkolásával gyanúsítottak, majd vádoltak meg. Hiába találták meg a tetthelyen O. J. véres kesztyűjének párját, hiába voltak a sztár hajszálai a halottak mellett, a nyomozók hibái miatt a bíróság végül felmentette a férfit.

Csakhogy Amerika a furcsa joggyakorlat és ítéletek hazája. Hiába mentették fel O. J.-t, az áldozatok családjai polgári pert indítottak ellene. A tárgyaláson pedig bizonyítást nyert, hogy a sztár gyilkolt. Így azonban már csak pénzbüntetést kaphatott: 33 millió dolláros kártérítésre ítélték.

Megszégyenítés

Amerikában börtön- és pénzbüntetés helyett a bíróknak sok államban lehetőségük van nevelő szándékúnak szánt, de nyilvános megszégyenítéssel járó ítéletet hozni. Clevelandben egy 58 éves férfi részegen hívogatta a rendőrségi segélyhívó számot és fenyegetőzött.

A bíró úgy döntött, hogy egy táblával a nyakában álljon három órán keresztül a rendőrség épülete előtt. A táblára azt írták: „Elnézést kérek a rendőrségtől, idióta voltam, soha többé nem teszek ilyet!” Ugyanez a bíró egy autójával a járdára parkoló nőt büntetett azzal, hogy a nyakába „csak egy idióta hajt fel a járdára” feliratot akasztottak.

Életfogytig és azután

Talán a következő jégkorszakban szabadulhat a börtönből Chamoy Thipyaso, akit 1989-ben Thaiföldön 141 ezer és 78 év szabadságvesztésre ítéltek piramisjáték szervezéséért, amivel tizenhatezer embert vert át.

Többszörös bűncselekményekért – például tömeggyilkosságok, tömeges csalások – sok országban minden egyes cselekményért külön is kiszabják a büntetést. Így kaphatott például a 2004-es, madridi, 191 ember halálát okozó robbantások egyik elkövetője, Otman El Gnaoui 42 ezer és 924 év börtönt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek