Aktuális

Gondolná? Ezek a képek NEM FOTÓK

Vékony Zsolt

Létrehozva: 2016.09.15.

Elsőre azt hihetné az ember, fotókat lát, pedig nem. A Nógrádban alkotó Cene gál István festményei egészen meghökkentőek.

Fiatalkora óta imád rajzolni és alkotni a Salgótarjában született Cene gál István. A kis Nógrád megyei községben, Cereden élő művész fokozatosan alakította ki mai stílusát. Ennek neve a fotorealizmus, amely irányzat az 1960-as években jött létre az Egyesült Államokban.

– Nagyon lassan festek, esetenként egy-egy kép akár több hónapig is készül. Helyszínen kisebb tanulmányokat, színvázlatokat készítek, de a nagyobb képek mindig fotó alapján készülnek a műtermemben – árulta el a kulisszatitkokat a Bors érdeklődésére a festő.

A fotorealizmus lényege, hogy az elkészült művek aprólékosan kidolgozottak, olyanok, mintha fényképeket nézne az ember.

– Nagyon sokat fotózom, de a fényképezés a pillanat jelentőségének a felismerése. Ebben próbálom megtalálni azt a momentumot, amit átkonvertálhatok a festészet vizuális nyelvére. Vagyis lehagyok, felerősítek vagy akár átfestek dolgokat a magam szabályai szerint – fejtette ki Cene gál István.

A művész nevét már külföldön is egyre többen ismerik.

– Ötször állítottam ki Tajpejben, ezenkívül Szöulban, Hágában, Brüsszelben is láthatták a festményeimet. Tavaly Brüsszelben, az Európai Parlamentben European Art Star-díjat kaptam, idehaza 2009-ben Prima-díjas lettem – sorolta az alkotó, hozzátéve: neki az a legfontosabb elismerés, ha a művészetszerető emberek elmennek és megnézik festményeit. 

– Nekem a festés már nem is feltétlenül választás, hanem inkább szükséglet – foglalta össze az alkotáshoz fűződő vi­szonyát.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek