<p>Megütnek az utcán, kirabolnak futás közben, betörnek a házunkba, ahol fegyvert fognak ránk. De hogyan védjük meg magunkat, hogy végül ne minket vonjanak felelősségre? <a href="http://www.janklovics.com" target="_blank">Dr. Janklovics Ádám büntetőügyvéd</a><a href="http://www.janklovics.com"> </a>segít eligazodni a témában.</p>
Forrás: Thinkstock
Zuglóban a napokban egy négyfős rablóbanda betört egy lakásba, ahol otthon tartózkodott a lakó. A tolvajok fegyvert fogtak a lakás tulajdonosára, aki szerencséjére könnyebb sérüléssel megúszta a támadást. Büntetőjog szerint fegyverrel támadhatott volna a rablókra, de az is igaz, hogy ha nem engedelmeskedik, akár az életébe is kerülhet az akció.
A jogtalan támadással szembeni védekezés alkotmányos alapjog. Ha szemtanúi vagyunk annak, hogy valakit kirabolnak a buszon vagy nyilvános helyen, akkor mi magunk is felléphetünk a tolvajjal szemben. Ebben az esetben lefoghatjuk a támadót, és a rendőrök kiérkezéséig ott tarthatjuk a helyszínen. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem kötelességünk elfogni a tolvajt, hiszen akár erősebb is lehet nálunk, és még nagyobb veszélybe sodorjuk magunkat.
Az is előállhat, hogy mi magunk vagyunk a támadás célpontja. Például, ha sétálunk az utcán, és valaki a kezünkben tartott telefont el akarja lopni úgy, hogy arcon üt minket, mi is visszaüthetünk. A büntetőügyvéd viszont hangsúlyozza, hogy a védekezésnek arányosnak kell lennie a támadás mértékével. Azaz, ha arcon ütnek minket, mi sem tehetünk sokkal többet, tehát nem szúrhatjuk le a támadót.
A sajtóban egyre többször olvasni borzalmakról, amikor esti órákban támadnak meg nőket futás közben. Ezek a nők gyakran szexuális erőszak áldozatai, de a legrosszabb esetben meg is gyilkolják őket a támadás során. Ilyen komoly esetben mi magunk is okozhatunk súlyos sérülést a támadónak. Eltörhetjük például a karját anélkül, hogy később a súlyos testi sértésért elítélnének minket.
Ha betörnek a házunkba és fegyvert fognak ránk, a jogos védelem szerint a védekezés során akár a támadó halálát is okozhatjuk. Fontos tudni viszont, hogy bárminemű védekezés addig jogszerű, amíg fennáll a veszély. Ha a támadó menekülőre fogja, nem futhatunk utána és lőhetjük le.
Hazai jogszabályok szigorúan szabályozzák a különböző önvédelmi eszközök használatát. A legelterjedtebb gázspray-vel kapcsolatban fontos tudni, hogy legálisan húsz gramm töltőtömegű gáz-spray-k viselhetők és használhatók közterületen.
A témában fontos terület a megelőző védekezés is. Gondoljunk csak a kerítésbe áramot vezető emberekre, akik így akarják védeni tulajdonukat. Büntetőjog szerint ugyan lehetséges az effajta védekezés, de semmi esetben sem lehet halálos feszültségű áramot vezetni a kerítésbe. Emellett arra is ügyelni kéne, hogy kizárólag a törvénytelenül behatolót csípje meg az áram, de a vendégségbe érkezőket, vagy éppen az ott játszó gyereket nem. Ezt pedig szinte kivitelezhetetlen megoldani.