Forrás: Wikipedia
A keleti gorillát a legveszélyeztetettebb fajok Vörös Listájára tette a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN). Az emberszabásúak e populációjának 70%-a kipusztult az elmúlt két évtizedben, főként tiltott vadászatuk miatt. A keleti gorilla a 2000–3000 m feletti trópusi erdők lakója, főként Nyugat-Ugandában és a Kongói Demokratikus Köztársasággal határos vidékeken fordul elő. Egyike azon hat emberszabású majomfajtának, melyek a legközelebbi evolúciós rokonainknak tekinthetők, és melyek közül már négy különösen veszélyeztetett. Fontos hangsúlyozni, hogy a veszélyeztetettségnek ez a foka csak nagyon kis lépésre van a teljes kihalástól.
A Természetvédelmi Világszövetség igazgatója, Inger Andersen, az ABC News számára elmondta: „Azt látni, hogy a keleti gorillák – egyik legközelebbi rokonaink – a kihalás közelébe kerültek végtelenül elszomorító.”
„Olyan időket élünk, mikor a fejlődésnek nevezett óriási változás közepette a Vörös Lista minden újabb frissítése felhívja a figyelmünket arra, hogy milyen gyors ütemben fokozódik a világ fajainak kipusztulása.”
„A természetvédelmi akciók működnek, és erre egyre több bizonyítékunk van. Mindannyiunk felelőssége, hogy fokozzuk erőfeszítéseinket, hogy legyőzzük a kihalási válságot, és megvédjük a bolygónk jövőjét.”