Aggasztó hírekről számolt be a brit Lancasteri Egyetem friss kutatása. A szakemberek azt vizsgálták, hogy a légszennyezés káros hatásai az ember tüdején és szívén kívül érint-e más területet. A tanulmányhoz harminchét, különböző korú, ám kivétel nélkül a rendkívül szennyezett levegőjű Mexikóvárosból való alany agyszövetmintáit vették alapul. A vizsgálatok során magnetitszemcséket találtak bennük, amelyek alakjuk alapján járművek motorjából, fékrendszeréből származhatnak.
További elkeserítő hír, hogy a magnetit mellett mintegy száz másik, szmogból való anyagot azonosítottak a mintákban. A kutatók úgy vélik, hogy míg a légszennyezés nagyobb részecskéit megállíthatja az ember szaglószerve, a kisebbek bekerülhetnek a tüdőbe, a még apróbbak a véráramba, a nanoméretű magnetit pedig az orrból az agy szaglóközpontjába, onnan pedig az idegrendszeren át az agykéregig hatolhat.
A friss eredmények további vizsgálatokat sürgetnek, hogy kiderüljön, van-e szerepe a légszennyezettségnek a különféle idegrendszeri betegségek, így például az Alzheimer-kór kialakulásban.