Forrás: Bors
El lehet lopni a radai rossebet? S a fészkes fenét a halvány lila dunszttal? Ez a kérdés egy elôször 21 éve bemutatott kiállítás kapcsán.
A nem létező tárgyak kiállítása 1995-ben pattant ki Buzás Mihály filmrendező fejéből, aki Zugmann Zoltánnal, a Bab Társulat óriásbábos utcaszínház vezetőjével, valamint Túri Erzsébet díszlet-és jelmeztervezővel megalkotta ezeket a mosolyra fakasztó installációkat. A tárgyakat most éppen Nyíregyházán, a Vidor fesztiválon lehet látni. Buzás úgy véli, szimpla lenyúlásról van szó.
Nem értem, hogy egyes emberek miért másolják le időről időre a mi alkotásainkat. Utoljára ez most augusztusban történt meg, ráadásul egy olyan hölgy tette, aki egy település közösségi házában dolgozik – mondja a Borsnak Buzás Mihály. A rendezô nem akar senkivel pereskedni, de azt elvárja, hogy tiszteletben tartsák a műveiket.
A Bors megkereste az említett nőt, aki nem gondolta, hogy ügy lesz mindebből.
A cikk úgy kezdődik, hogy mindez nem az én ötletem. Ugyanakkor a 30 darab alkotás több mint fele a saját gondolataimból ered. Természetesen ezúton is elnézést kérek, ha megbántottam őket, és a kiállított installációkat is rögtön elpakoltam – mondta Sándorné Giczi Klára.
A Borsnak nyilatkozó ügyvéd szerint nagyon nehéz dolga van az alkotóknak.
A radai rosseb szót vagy a fészkes fenét nem lehet levédetni, ahogyan például a fehér kenyeret sem. Ám magát az alkotást igen – állítja dr. Fridman Róbert. Ám még így is rendkívül nehéz bizonyítani, hogy az eredeti alkotóktól ellopták a műveket.
Ha a másolat nem teljesen ugyanolyan, akkor már nem lehet eljárni bitorlás miatt. Ha ez mégis megáll, akkor a polgári jogi vitában lehet kérni a bíróságon, hogy tiltsák el a bitorlástól a felet, el lehet rendelni az alkotás megsemmisítését, sőt még az elmaradt hasznot is lehet követelni – teszi hozzá az ügyvéd.