Lesújtó hírek érkeztek a legendás Monty Python háza tájáról. A brit komikuscsoport egyik tagja, Terry Jones demenciában szenved és már nem tud több interjút adni.
Ezt a 74 éves író-rendező képviselője jelentette be azután, hogy kiderült: a brit filmakadémia (BAFTA) különdíjjal tervezi kitüntetni a jövő heti gáláján. Bár az eseményen megjelenik, az már biztosnak tűnik, hogy beszédet nem fog mondani.
Terry nagyon büszke, hogy ilyen kitüntetésre találják érdemesnek, és várja már az ünnepséget. Elsődleges progresszív afáziát diagnosztizáltak nála, a frontotemporális demencia egyik változatát. A betegség befolyásolja a kommunikációs képességét, a továbbiakban nem tud interjúkat adni
– áll a közleményben. Jones már korábban is beszélt arról, hogy nehezére esik felidézni szövegeit. 2014-ben, amikor a Monty Python újra összeállt, és tíz estén is felléptek a londoni O2 Arénában, akkor is emlékeztető kártyákat kellett használnia.
A demencia világszerte súlyos népegészségügyi probléma. Európában több mint hétmilliót, Magyarországon legalább 160 ezer embert érint. Jellemzően először az emlékezőképességre hat, lassul a gondolkodás és egyre inkább nehezére esik az ebben szenvedőknek a gondolataikat rendszerezni, a szavakat felidézni. Olyan pszichés tünetei is jelentkezhetnek, mint az ingerültség vagy agresszió.
Jones a Python-csoport oszlopos tagjaként nemcsak olyan klasszikusok, mint a Gyalog galopp, a Brian élete, vagy Az élet értelme megírásában és rendezésében vett részt, de történészként számos szórakoztató dokumentumfilmet is készített, például Egyiptom történelméről.