Különleges régészeti leletet találtak Kecskemét délkeleti határában, egy éppen bővülő vállalkozás területén. Egy a X–XI. század fordulóján élt, vélhetően jómódú fiatal nő felékszerezett maradványaira bukkantak. Patyi Eszter, a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársa vezette a kutatást, melynek során feltárták a Szent István korát közvetlenül megelőző időszakból származó temetkezési helyet.
– A 18–25 év közötti nő az átlagnál gazdagabb lehetett, erre következtetünk a sodrott nyakperecéből, két karkötőjéből és gyűrűjéből. Rézből vagy ezüstből készülhettek, de pontosabbat majd csak a restaurálás után lehet tudni – mondta a Borsnak a régész, akit a helyszínen értünk utol, mivel továbbra is folynak az ásatások.
– Megtaláltuk már a telepet is, ahol élhettek, valamint most rábukkantunk a temetkezési helyükre. Így szinte biztos, hogy több hasonló leletet találunk még – tette hozzá. A feltárt sír további különlegessége, hogy közvetlen közelében helyezkedik el annak a lelőhelynek, ahonnan 1961-ben honfoglalás kori sírokból igen gazdag aranyleletek kerültek elő. Egyébként jó évük van a kecskeméti régészeknek: a nyáron Kiskőrös határában páratlan bronzkori kincsekre, néhány héttel később Szalkszentmárton mellett pedig egy urnatemetőre bukkantak.