<p>Megható pillanatot hozott a Nemzeti Múzeumban rendezett Rejtjelek című 56-os témájú kiállítás. Saját fia ismerte fel apját egy svéd fotós kiállított képén.</p>
Forrás: Czerkl Gábor
Anders Engmann 1956 októberében készített fotója bejárta a világot, de senki sem tudta megmondani, ki is az a férfi, aki éppen fest a képen. Ez idáig azt hitték, hogy Amberg József, a forradalom kiváló rajzos-krónikása, A forradalom titkos művészete nevű tárlat megnyitója, azonban mindent a helyére tett. A fotón a 2000-ben elhunyt András Tibor haditudósító és festőművész látható. András Ferenc nemrég épp az édesapja, András Tibor által festett 56-os képeket vitte be a Magyar Nemzeti Múzeumba, hogy kiállítsák, amikor észrevett egy ismerős arcot az egyik emelvényem.
– Rápillantottam a képre, hirtelen belém hasított: hiszen ez apa! – mesélte a Borsnak pomázi otthonában Ferenc, aki percekig nem tért magához ezután.
– Miután felocsúdtam, szóltam a szervezőknek. Mi több, levélben megkerestem Anders Engmannt is, aki meg is látogatott minket. Megható érzés volt találkozni vele – mondta a festőművész fia, aki elmesélte, hogy miért is látható édesapja nyári szandálban a képen, miközben október volt.
– Anyám megtiltotta mindenkinek a családban, hogy kimenjen az utcára, életveszélyes volt. Ezért eldugta édesapám cipőjét és a ruháit, valamint ránk zárta a bejárati ajtót is. Őt azonban hajtotta a szakmája szeretete, és úgy érezte, neki tudósítania kell az eseményekről. Felkapott egy kezébe akadó nyári szandált, és kimászott az ablakon, majd lement és festeni kezdett – elevenítette fel az eseményeket a fia, aki mai napig őrzi apja képen látható holmijait: a Leica fényképezőgépet, a kisszéket, amin ül, és a gyűrűjét is.