Baleset, útjavítás, elromlott jelzőlámpa vagy lerobbant gépjármű – teljesen mindegy: már a kilométerhosszú kocsisor gondolatától is összeszorul az ember gyomra, a helyzet pedig még rosszabb, ha a dugó közepén vesztegel…
Forrás: Thinkstock
A stressz árát mindig megfizetjük. Magas vérnyomással, szív- és gyomorproblémákkal, alvászavarral vagy daganattal. Érdemes feltenni a kérdést: mit ér meg nekünk ez az egész?! – mondja Velez Csaba pszichológus, aki szerint nem csak a megszaporodó autók, de a 21. század mindenkit csúcsra járató életstílusa is hozzájárul a vánszorgó kocsisorral járó idegességhez.
– Annak idején előfordult, hogy magam is dudáltam, kiabáltam, de rájöttem, hogy ennek a világon semmi értelme. Más is így csinál, mégsem jut előrébb. Viszont sokkal rosszabbul is járhat, hiszen tettlegességig fajulhatnak az indulatok – figyelmeztet a szakember.
Beszív, kifúj
Kevesen gondolnák, de a légzés a stresszkezelés egyik legegyszerűbb és leghatásosabb módja. Persze, ne egyetlen mély sóhajtásra gondoljon, hanem relaxációs, három-öt másodpercig tartó belégzéssel és két-három másodperces kilégzéssel járó légzőgyakorlatot alkalmazzon, s míg erre koncentrál, addig sem a problémán rugózik, így pedig megnyugodhat.
Ne tetézzük a bajt!
Az autó áll, ám a sofőr gondolatai térben és időben is messze járnak, s furcsamód szinte mindig a legrosszabb helyzetet vázolják. Ha elkésik, kirúgja a főnöke, ha nem végez a bevásárlással, az egész család éhesen és mérgesen várja. Inkább fogadja el a helyzetet, és ne tegye hozzá, mi lesz, ha! Nyugtassa meg magát, hiszen amennyiben időben indult el, nem önhibájából késik. Majd nyugtassa meg a másikat is, hogy jelenleg dugóban ül, így a megbeszéltekhez képest várhatóan ennyit vagy annyit késik. A vacsora miatt se fájjon a feje! Beszéljen a családdal, aztán egyszerűen rendeljen a kocsiból egy pizzát!
Jobban tűr a szebbik nem
Velez Csaba pszichológus meglátása szerint a nők jobban viselik a dugóban való várakozást, mint a férfiak, mert nincs bennük versengési kényszer.
– Ugyanakkor, ha elpattan náluk a húr, akkor átszakad a gát, és a végeredmény pusztítóbb! Emögött ugyanakkor nemcsak a sok, felhalmozódott tűrés áll, szinte mindig valamilyen magánéleti probléma miatti feszültség jelenti az utolsó cseppet. Váratlan szabadidő A helyzet adott, a kérdés csak az: mit kezd vele? Értékelje az így nyert időt, s adjon a negatív helyzetnek semleges vagy pozitív keretet. Van, aki kihasználja, hogy az egész napos rohanásban nem jutott ideje az evésre, és elfogyaszt egy szendvicset, más a régóta halogatott baráti telefonhívást pótolja be vagy utastársával társalog, netán igazít a sminkjén. Az egyik legjobb feszültséglevezető, ha felteszi a kedvenc előadója lemezét, és együtt énekel vele.
Gyakorolni a türelmet
A lehetőségek ismerete nem jelenti azt, hogy bármelyik megoldás elsőre is garantáltan működik majd. Ne várjon azonnali sikerélményt, mert könnyen csalódhat – hangsúlyozza a lélekgyógyász. Hozzáteszi: mindehhez hosszú önfejlesztő folyamat szükséges, ám az mindenképpen jó jel, ha a következő dugóban már nem feszültségforrást lát, hanem gyakorlási lehetőséget.
Mit csinál Ön?
Dr. Kun Attila
Én nagyon nehezen viselem a dugóban ácsorgást. A káromkodás valamennyit levezet a mérgemből. Általában rágyújtok a pipámra, az már megnyugtat, és amikor véget ér a dugó, utána nagyon gyorsan elszáll a haragom.
Fehér Márton
Olyankor beteszek egy zenét a lejátszóba, és elszívok egy cigit. Mivel rossz a dudám, azt nem nyomogatom, és amúgy sem vagyok agresszív. Inkább nézem az embereket. Annyi érdekes fazon mászkál az utcán, hogy azok látványa leköt.
Vincze Ferenc
Idegesít, de igyekszem türelmesen elviselni. Dudálni nem szoktam, mert nem old meg semmit, és engem is idegesítene, ha más csinálná. Magamban próbálom levezetni a feszültséget. Ha ül mellettem valaki, akkor hangosabb vagyok.