Izgalmas csemegéket rejt a Központi Antikvárium december eleji könyvárverése. Az egyik tétel nem más, mint egy napló, amelyet egy bizonyos Zeyk Sarolta jegyez. Kikiáltási ára pedig hárommillió forint.
De ki is volt Zeyk Sarolta? A történet ott kezdődik, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követően Kossuth Lajos emigrációba kényszerült. 1865-től, kisebb megszakításokkal, Torinóban telepedett le, már-már remeteként élt. Itt találkozott 1884-ben egy erdélyi, mezőmadarasi nemes kisasszonnyal, Zeyk Saroltával, aki családjával a torinói világkiállításra érkezett.
A politikus ekkor már 84 éves volt, a nő mindössze 19. Találkozásaik alkalmával Kossuth szerelemre lobbant, s miután Sarolta hazatért, egészen 1891-ig kapcsolatban maradtak. Annak ellenére, hogy a nő időközben férjhez ment. Érdekesség, hogy Sarolta első lányának keresztapja Kossuth lett, bár ez a két ember végül sohasem találkozhatott. Habár megbeszélték, hogy elégetik egymás leveleit, az egykori államférfi által írtak fennmaradtak. Ezekben Kossuth igyekezett imponálni a lánynak, miközben próbálta palástolni valódi érzéseit, atyai barátként hivatkozott magára.
Napsugárnak szólította szerelmét. Sarolta gyermeki érzelmekkel viseltetett Kossuth iránt. Vagy nem ismerte fel az idős remete érzéseit, vagy szándékosan nem vette őket komolyan. Kossuth 1894-ben, Zeyk Sarolta pedig egy lovaskocsi-balesetben 1924-ben halt meg.