<p>A négylábú családtagokkal való közös élet során mindkét fél sokat tanul a másiktól. Ám akadnak olyan hasznos ismeretek, melyek tévhiteket vagy jó szándékból fakadó tévedéseket tehetnek helyre. A Reader's Digest által összegyűjtött érdekességekből szemezgettünk.</p>
Dorombolok, tehát vagyok
Érdekes általános vélekedés, hogy a doromboló macska simogatásra, szeretgetésre vágyik. Szakemberek szerint valójában a dorombolás a cicák önnyugtató mechanizmusa, ami akkor is jelentkezhet, ha fél vagy szenved az állat.
Szavak helyett
Fejük helyett a farkukat csóválják a kutyák, melyről a többség úgy gondolja: ez az ebeknél a béke jele. Ugyanakkor olasz kutatók rávilágítottak arra, hogy érdemes alaposabban megnézni az adott testrészt: ha kissé jobbra húz a csóválás, az valóban lelkesedésre utal, ám a balra irányuló farokmozgás a távolságtartást jelzi.
Gerjedünk a fehérneműkre
Nemcsak az ellenkező nem, de a házi kedvencek figyelmét is felkeltik a fehérneműk, így kutyás házban jól gondoljuk meg, hol vesszük és tesszük le ezeket a ruhadarabokat. Különösen a kopottabb darabok jelentenek kihívást a kutyusoknak, majd a szétrágás és lenyelés után a szerető gazdinak is: évente ebek százait műtik meg, eltávolítva a hasukból a nemkívánatos anyagokat, melltartómerevítőket, -szivacsokat…
Visszaüt a lustaság
Egy kis pihenés senkinek sem árt, feltéve, hogy a hangsúly nem a pihenésre, hanem annak mértékére esik. Megéri legyőzni a lustaságot és napi húsz percet sétálni a kutyussal vagy ugyanennyi időt játszani a cicával, mert számos állati viselkedési probléma megoldása rejlik ebben az edzésben.
Kíméljük a kalandorokat!
A macskák kilenc élete és a kutyák kora emberi években átszámolva – ki ne hallott volna ezekről! S a házi kedvencek valóban képesek sokáig élni, feltéve, hogy nem hagyjuk elkóborolni a családtagnak számító négylábúakat. Lehet, hogy kaland az egész világ, ám azoknak a háziállatoknak van esélye tisztes kort megélni, melyek kíváncsiságának képesek voltak megálljt parancsolni a figyelmes és gondos gazdik. Így elejét vették annak, hogy kincsüket elgázolják, ellopják vagy egyszerűen csak elvesszen.
Fény/játék
A világ egyik nagy találmánya a lézer pointer – cicaszemmel nézve. Az apró szerkezet gombnyomásra piros lézerpöttyöt vetít, melynek megszerzése valóságos kihívás a macskának. Vicces és izgalmas játék, ám a szakemberek azt tanácsolják, a kergetőzés végén fontos, hogy az állat valódi zsákmányhoz juthasson, mert ez szolgálja a vadászösztöneit, s nem zavarja össze.
Dobd a korongot!
Jó buli a frizbi, élvezet röptében szájjal elkapni, mégsem szerencsés, ha közösködni kell a gyerekkel a játékán. Ennek az az egyszerű oka, hogy a nagy lendülettel és sebességgel repülő műanyag dobókorong károkat okozhat a kutya ínyében és rágószerveiben. Így sokkal jobb, ha egy kisállatboltban szerezzük be a kifejezetten kutyáknak készült modellt, ahol találni érzékeny fogú ebeknek való és extra-harapásálló darabokat is.
Tornóczky Anita egykori műsorvezető szerint súlyos tévedés, hogy egy szuka csak akkor lesz egészséges, ha egyszer már kölykedzett. – Annak sincs alapja, hogy az ivartalanítástól megváltozik az állat személyisége, és elhízik. Van olyan herélt kutyám, amelyik ugyanúgy domináns, mint korábban volt. Igaz, a tesztoszteronból fakadó agresszivitása csökkent, sokkal bújósabb lett. Ráadásul tüzelős időszakban nem szökik, másik kan láttán nem feszül be, s a prosztatagyulladástól kezdve számos daganatos betegséggel sem kell számolnia. Az ivartalanított szukáknál nem lesz emlődaganat és méhgyulladás. Ami a súlyt illeti, a gazdinak csökkentenie kell a korábbi tápadagot, így elkerülhető az elhízás – figyelmeztet az állatvédő.